Hraní s #stablediffusion: DALL-E je nově volně dostupné, jak si stojí v porovnání se SD?

DALL-E je nově volně přístupné, vytvoříte si účet, ověříte přes telefon a můžete zkoušet generovat. Do začátku 50 kreditů, měsíčně pak ale už jenom 15. Pro víc musíte platit. Za jeden to dá čtyři 1024×1024 obrázky co působí často trochu rozmazaně, těžko říct, zda je to záměr.

Nezapomeňte, že je to původní DALL-E, ne novější DALL-E-2. A vedle generování si můžete ještě zkoušet outpainting. Ale já se vydal tak trochu srovnávat co dá DALL-E na zadání co jsem využil pro Stable Diffusion.

🍄 Houbičkový les v DALL-E

Příležitost srovnávat, první z výše uvedených zadání pro houbičkový les a co z toho udělá DALL-E. Generuje 1024×1024 a výsledky jsou, pochopitelně zcela jiné. Jo a prompt,, ať nemusíte hledat “A painting of a man and a dog walking through a huge mushroom forest, a detailed matte painting by julian allen, cgsociety, fantasy art, matte painting, concept art, daz 3 d

Verze od SD vyjde až v dalším pokračování série, takže jestli chcete vidět dřív, tak mrkněte na můj Instagram. Tady tedy rozhodně dám přednost verzi od SD

🧜‍♀️ Zvládne DALL-E mořskou panu?

Beautiful, mermaid, latina, floating under water, model, symmetrical!!, makeup, sephora, maybelline, cinematic, filmic, vsco, fantasy, concept art, artstation, elegant, ray trace, gorgeous, vray, flim, octane render, arnold render, wlop” moc SD nešlo, tak schválně.

Jde to rozhodně líp než v SD, ale obličeje to tedy neumí 🙂 Pro srovnání lepší čtveřice ze SD

👠 Lodičky, boty, nohy a těla Stable moc neumělo, co DALL-E?

“woman with red high heels, long_legs, blue dress, red_hair, 4K, detailed” jsem zkoušel už někdy dříve v #stablediffusion. Výsledek spíš nechcete vidět. Takže co DALL-E? Lepší to je, ale v jednom případě tam máme trojnohou ženu. A ty barvy taky nějak nevycházejí 🙂

A rady pro srovnání totéž od SD.

🧊 Nemůžu nezkusit tu kostku, v DALL-E

A huge indeterminate color alien cube with a strange texture from nanotechnology, forgotten and lost in the forest, detailed digital art by greg rutkowski“ … a opět, výsledek super, ale to z #stablediffusion se mi líbí víc. Kostku od SD najdete v tomto příspěvku.

🤖 Robot na kole se vrací, i války s auty – do DALL-E

Robot riding on bicycle by BEEPLE. Mike Winkelmann” jsem zkoušel v Stable Diffusion, takže další možnost srovnání co SD moc nedala. A tady je výsledek vlastně o dost lepší, jen nadále platí, že ty prostorové a geometrické věci jsou komplikované. Robota od SD najdete v tomto příspěvku. Stejně tak jako následující “micromobility”

micromobility, war on cars” také stojí za vyzkoušení, SD to dávala dost humorně. A tady je ale výsledek také dost humorný.

🌳 Zelené údolí, poslední srovnání

green valley, path over tiny bridge leading to ruins of narrow castle, fog under bridge, trees and mountains in distance, artstation” vedli v SD ke kouzelným kouskům, k vidění zde. A DALL-E tedy rozhodně nezůstává pozadu, dokonce je tak trochu “přesnější”.

🔥 Závěr?

Berte v úvahu, že nevíme jak je DALL-E ve volně přístupné podobě nastavené, SD má řadu parametrů. Jaká využívá výchozí data, nejde ani o stejný algoritmus, takže je logické, že výsledky budou různé. DALL-E má výhodu v tom, že generuje “bližší pohledy”, které se u SD občas obtížně docilují. Zvládá lépe těla, ale komické věci dělá s tvářemi, geometrií a prostorem, stejně jako SD.

Je dost dobře možné, že pro DALL-E to bude chtít jiné styly zadání, nejenom pro rozdílná výchozí data (to co se naučila), ale možná i pro algoritmy.

Osobně beru jako praktičtější to, že Stable Diffusion mám v počítači, byť 1024×1024 už generovat nemohu (chtělo by to něco jako 32 GB GPU …). Je snazší experiementovat. A hlavně, není potřeba řešit ubývající kredity či potřebu placení.

Další příspěvky na téma Stable Diffusion