Pozor na lžimédia. Ne všechno jsou noviny, lži jsou dobře placené, vnímejte co čtete. Přehled dezinformačních webů

Všechny uvedené weby jsou vhodný materiál ke studiu, pokud se zajímáte o dezinformace, manipulaci, informační války, ale také fenomém mašíbl (magoři, šílenci a blázni).

Svoboda Internetu a nízké bariéry vstupu mezi internetová média přinesly nejenom nebývalé demokratické možnosti svobodné komunikace, ale také záplavu médií, které nejsou noviny a mají většinou pouze propagandistické účely. Některé jsou placené zájmovými skupinami jako nástroj proti jiným skupinám (Parlamentnilisty.cz například), záplava dalších je placená cizími vládami v boji proti dalším zemím (u nás záplava “médií” za kterými stojí Rusko).

Lžimédia, jak jim také můžeme říkat, těží z toho, že zveřejňují věci, které lidé velmi ochotně sdílí. Zapadají do jejich silně paranoidního pohledu na svět a utvrzují je v tom, že všechno co se děje je spiknutí. Mají vlastně pravdu, bohužel sdíleči lží a výmyslů ze lžimédií jsou těmi, kdo se podílejí na masivním šíření dezinformací a jsou součástí velmi promyšlených schémat, spiknutí a manipulací.

Lžimédia aneb fake news, propaganda a konspirace

Velmi detailní databázi proruských lžimédií najdete v DATABÁZE PRORUSKÉHO OBSAHU OD A-Z a nemá smysl ji “kopírovat”, stačí když si tam občas zajdete ověřit, jestli to na co se díváte je prostě další lžimédium. Ty nejčastěji frekventované je ale vhodné vypíchnout.

AC24.CZ je jedna z nejznámějších žump, která zveřejňuje pravidelně neuvěřitelný výmysly a lži. 25. února 2022 na rozšířeném seznamu webů k zablokování pro šíření dezinformací o konfliktu na Ukrajině.

AERONET.CZ (AENEWS) další žumpa vytvořená jenom v rámci boje Ruska proti Ukrajině, postupně samozřejmě používaná více a více pro další účely. 25. února 2022 zablokováno vyřazením z .CZ domény pro šíření dezinformací týkajících se války na Ukrajině.

ARFA.CZ je klasická snůška nesmyslů, konspirací, hoaxu. Viz ostatně například Web Ondřeje Höppnera Arfa.cz chrlí šílenost za šíleností

BADATEL.NET zaplavuje naše slovenské kolegy absurditami hlavně z oblasti zdraví. Patří tam i památné gumičky do vlasů vyráběné z kondomů a šířící AIDS. To jen tak pro čistě praktickou ilustraci toho, jaké zhovadilosti tam najdete. Mimochodem tahle obskurnost má pokračování v podobě VEDOMEC.SK (VEDOMEC.COM)

BEZPOLITICKEKOREKTNOSTI.CZ se tváří jako kdyby hodlali psát pravdu, bez oné tolik kritizované “politické korektnosti” (ve skutečnosti jde většinou čistě o lidskou slušnost).

TIP: Jak poznat, že ta zpráva, obrázek či informace je prostě hoax, podvod či čistá lež? se vám bude hodit, snadno totiž poznáte, že někdo upravuje fotky, vydává je za něco jiného nebo si prostě jenom vymýšlí a lže.

CESKOAKTUALNE.CZ má velmi zábavnou pasáži na kontaktní stránce, prý se “nejde vyvarovat” šíření ruské propagandy a hoaxů. To jen aby bylo jasno, kde se tam berou a co to vlastně je zač.

ČESKO BEZ CENZURY – ceskobezcentury.cz – 25. února 2022 zablokováno vyřazením z .CZ domény pro šíření dezinformací týkajících se války na Ukrajině.

ČESKÝ PORTÁL – www.cesky-portal.cz – je (červenec 2019) doména  bez obsahu, jde o vydavatele (Český portál, o.p.s) provozujícího řadu dezinformačních webů.

CZ24.news je prostě klasika, kupy sraček (promiňte to slovo, ale je velmi výstižné), výmyslů, lži, dezinformací. Poctivě odkazované na další dezinformační zdroje. Podrobněji v CZ24.news je další dezinformační aktivita. Aktuálně tvrdě na koronavirové vlně. Roušky způsobují toxicitu! 25. února 2022 na rozšířeném seznamu webů k zablokování pro šíření dezinformací o konfliktu na Ukrajině.

CZECH FREE PRESS – czechfreepress.cz – se také tváří jako seriózní médium, místo kde najdete skutečně “free” žurnalistiku. Zapomeňte na to. 25. února 2022 zablokováno vyřazením z .CZ domény pro šíření dezinformací týkajících se války na Ukrajině.

DT24.cz je klasický dezinformační web co se na první pohled tváří jako "zpravodajství".
DT24.cz je klasický dezinformační web co se na první pohled tváří jako “zpravodajství”.

DT24.cz je klasický dezinformační web co se na první pohled tváří jako “zpravodajství”. Obsah doplňuje ezoterika a řada věci přebíraných z jiných dezinformačních webů.  Web je přeplácaný reklamou (zejména ze AdSense) a nechybí ani záplava podvodných věcí od mgid pod každým článkem.

nechybí ani záplava podvodných věcí od mgid pod každým článkem.
nechybí ani záplava podvodných věcí od mgid pod každým článkem.

ECHO24 se postupně stalo jen kupou výmyslů, lží a manipulací občas proložených pozůstatky původní žurnalistiky. Což je o to smutnější, protože tam ještě stále mají pár lidí, kteří mají reálnou žurnalistickou minulost. Dobrá analýza konkrétních výmyslů Lenky Zlámalové viz Ursula von der Leyenová a slaměný panák Lenky Zlámalové

Epoch Times v české podobě je odnož známého konspiračního a pro-trumpovského amerického webu co existuje v řadě dalších jazyků.  Patří pod Epoch Media Group, která je napojena na Falun Gong– V Česku klasická taktika kde se nesmysly míchají s normálními věcmi.

EUSERVER či EUPORTAL by měl varovat už oním vydáváním se za cosi “EU” (podobně jako Parlamentní listy nejsou ani parlamentní, ani listy). Spojovací prvek zde je společnost Český portál. Tu najdete u dalších dezinformačních webů. A vhodné čtení k doplnění je Dezinformační web EUportál vyhladověl. Firmy si více hlídají, kde na internetu inzerují

EURABIA je další web spojený s dvěma předchozími. Spojovací prvek zde je společnost Český portál. Tu najdete u dalších dezinformačních webů. 25. února 2022 na rozšířeném seznamu webů k zablokování pro šíření dezinformací o konfliktu na Ukrajině.

EURODENIK.CZ je další klasická záplava výmyslů, nenávistí, účelové manipulace a je zajimavé si počíst o vlastnické struktuře a vazbách. Což musíte, pochopitelně, hledat jinde, protože tady oni sami nic takového nesdělují.

EXAN PRO – exanpro.cz – 25. února 2022 zablokováno vyřazením z .CZ domény pro šíření dezinformací týkajících se války na Ukrajině.

FREEGLOBE opět obsahuje vcelku časté poznávací znamení lžimédií, vydávání se za “free”. Spojovací prvek zde je společnost Český portál. Tu najdete u dalších dezinformačních webů.

TIP: Media Bias Chart je jedno z nejlepších míst k pochopení kam patří US a celosvětová média. Která jsou fake news, která nic moc a která dobrá. Hodně užitečný projekt mapující média s ohledem na důvěryhodnost a spolehlivost.

FÓRUM24 je titul na pomezí lžimédia, bulváru a senzacechtivého blogu. Je velmi nutné si dávat pozor kdy tam převáží zuřivá posedlost Babišem a když skutečně vydají něco co má hodnotu a je něčím reálné podložené. Konkrétní příklady viz Forum24 nezklamalo. ANO žádné fotky na Facebooku neukradlo. Sdílení příspěvku není krádež

Gatestone Institute je krajně pravicový anti-muslimský “think-tank”. Bohaté financování znamená, že má i stránky v Češtině. Je vysoce aktivní ve vypouštění dezinformací.

HLAVNESPRAVY.SK je takový ten klasický model s klasickým obsahem, kde člověk zcela klasicky žasne, proč tohle někdo vůbec generuje.

IDEABLOG.CZ je klasická snůška kospirací, dezinformací, lží a hloupostí.

infoKURÝR.cz co se původně jmenoval Teplický Kurýr (.info) (a měl i právě tuto původní doménu je sice miniaturní záležitost, ale nakonec proč ho nepřidat. 25. února 2022 na rozšířeném seznamu webů k zablokování pro šíření dezinformací o konfliktu na Ukrajině.

LAJKIT.CZ si asi budete prohlížeč se značnou dávkou překvapení, místy i šoku, taková trochu žumpa, trocha konspirace, trochu blábolení, vymyšlené hlouposti.

2016-02-28 18_52_03-Megazine.cz

MEGAZINE.CZ je vlastně nejvíce zábavný tím, jak si představuje, že “neručí” za zveřejněné nesmysly. Ručí. Ručí.

SPUTNIK – cz.sputniknews.com – je, což málokdo tuší, oficiálním pokračováním Hlasu Ruska, státní rozhlasové stanice. Má smysl něco ještě víc dodávat? Samozřejmě že má, co třeba jeden typický příklad toho co tam generují? Podívejte se do Fake news v praxi. Proč nemůžete lžimédiím věřit ani slovo. Bláboly na Sputniku. 25. února 2022 na rozšířeném seznamu webů k zablokování pro šíření dezinformací o konfliktu na Ukrajině.

Národní noviny – narodninoviny.cz – 25. února 2022 na rozšířeném seznamu webů k zablokování pro šíření dezinformací o konfliktu na Ukrajině.

Na Šeptandě aneb www.na-septande.cz je spíš příklad webu na kterém píše poněkud nenávistí a záští zasažený člověk. No, píše, chrlí …

NÁŠ SMĚR – nassmer.blogspot.cz – obskurní záležitost, doprovázená vysvětlivkou tolik typickou pro lžiméddia: “zaměřující se nejen na otázky novější české národní historie, zejména na její méně známé či zamlčované stránky

Necenzurované stránky na necenzurovane.net spíš vypadají na nějakého mašíbla, ale jinak tam najdete všechno co podobných zběsilostí lze očekávat. Konspirace, odkazy na všechny další lžimédia. A také obvyklou výmluvu, že sice zveřejňují bludy, ale protože není v jejich silách je ověřovat, tak je vlastně vše v pořádku. Jasně. A rozhodně nepřekvapí provedení, takhle nějak mašíbl své weby vyrábějí už dlouho.

2016-04-20 10_35_13-Necenzurovane stranky.png

NewsFront – news-front.info – Rusové obsadili nezávislé krymské noviny a na jejich troskách vybudovali propagandistický portál NewsFront. Ten šíří proruský narativ na Slovensku, v Polsku, Česku a Maďarsku. 

NEZDRAVÍ – ww.nezdravi.cz – je další kousek z rodiny Český Portál. Tu najdete u dalších dezinformačních webů. Mezi redaktory najdete i známou konspirační postavičku Ivana Davida.

Nová republika – novarepublika.cz – je taková ta klasika. Konspirace, sdílení hovadin z Aeronetu a dalších konspiračních a dezinformačních zdrojů. 25. února 2022 na rozšířeném seznamu webů k zablokování pro šíření dezinformací o konfliktu na Ukrajině.

NWOO vychází ze zkratky New World Order (to druhé ó je paradoxně Opposition), což by vám už mělo stačit k pochopení, že něčemu takovému se máte vyhnout. 25. února 2022 na rozšířeném seznamu webů k zablokování pro šíření dezinformací o konfliktu na Ukrajině.

OSUD.CZ není ani tak politicky orientovaný, jako prostě mašíbl posedlý konspiracemi. Žije s nimi úspěšně už hodně dlouho.

ORGONET můžete číst třeba pro pobavení, milují konspirace, ochotně naletí na cokoliv a možná tomu i věří. Vy snad ale ne.

POZNÁMKA: Všechny výše i níže uvedené weby jsou vhodný materiál ke studiu, pokud se zajímáte o dezinformace, manipulaci, informační války, ale také fenomén mašíbl (magoři, šílenci a blázni). Internet přinesl (určitým způsobem bohužel) možnost i podobným věcem vyniknout a snadno existovat, ale bylo by špatné volat po tom, aby existovala jakási cenzura. Tahle “alternativní” mediální scéna byla, je a bude. A u některých z nich si všimněte, že už dost dlouho tvrdí, že je někdo cenzuruje nebo chce cenzurovat. Je to jen součást další manipulační kampaně.

PARLAMENTNI LISTY jsou české, financované místy těžko říct kým, ale je dobré vědět že nejsou “parlamentní” (Parlament ČR na toto téma dokonce vydal před pár lety varování) a ani to nejsou noviny, s žurnalistikou nemají nic společného. Za roky existence mnohokrát přistižené při čistém lhaní aniž by jim to kdy vůbec vadilo.

PRAVDIVE.EU je všechno, jenom ne pravdivě. Proč taky.

PRAVÝ PROSTOR – pravyprostor.cz – 25. února 2022 na rozšířeném seznamu webů k zablokování pro šíření dezinformací o konfliktu na Ukrajině.

PROTIPROUD je docela fantastické místo, kde Petr Háje, dříve blízký spolupracovník Václava Klause, prezentuje zcela pomatené a fantasmagorické představy o světě. 25. února 2022 zablokováno vyřazením z .CZ domény pro šíření dezinformací týkajících se války na Ukrajině.

PRVNÍ ZPRÁVY – prvnizpravy.cz – ukazují další význačnou charakteristiku, když už nejste zprávy, tak to rozhodně dejte do názvu. 25. února 2022 zablokováno vyřazením z .CZ domény pro šíření dezinformací týkajících se války na Ukrajině.

REFORMY.CZ je méně známé a málo šířené a také méně nápadné. Ale do tohoto přehledu zcela určitě patří.

RUKOJMÍ – rukojmi.cz – 25. února 2022 na rozšířeném seznamu webů k zablokování pro šíření dezinformací o konfliktu na Ukrajině.

SECURITY MAGAZÍN za kterým z neznámých důvod stojí exministr Radek John, před mnoha lety novinář, který se v roli politika ukázal jako mimoň. Zde platí totéž co u všech ostatní. Neověřené zprávy, výmysly, vyvolávání paniky, extrémismus promíchané z hloupostmi.

SVĚT KOLEM NÁS by byl fajn, pokud byste hledali opět jenom konspirace a hlouposti, ale nic skutečného zde nehledejte.

SKRYTÁ PRAVDA – skrytapravda.cz – 25. února 2022 zablokováno vyřazením z .CZ domény pro šíření dezinformací týkajících se války na Ukrajině.

SLOBODNYVYSIELAC.SK v Českém kyberprostoru potkáte méně, ale je na něm krásně vidět kam patří. Názvem, obsahem i patičkou plnou podobně zaměřených lžimédií.

TIP: Forbes vydal docela dobrý přehled médií ctících žurnalistiku, těch ve kterých lži a “alternativní fakta” nehledejte. Týká se to hlavně USA (a anglických médií vůbec), ale možná o to víc je to užitečné. Viz 10 médií, kde najdete fakta, nikoliv alternativní fakta.

SLOVANSKÉ NEBE – slovanskenebe.cz – 25. února 2022 na rozšířeném seznamu webů k zablokování pro šíření dezinformací o konfliktu na Ukrajině.

SVOBODNENOVINY.EU vás varují už tím, že si do názvu daly “Svobodné” a k tomu ještě “EU”. Pro lepší pochopení je dobré vědět, že tohle vydává Jiří Vyvadil, bývali senátor a velký obdivovatel Putina. 25. února 2022 na rozšířeném seznamu webů k zablokování pro šíření dezinformací o konfliktu na Ukrajině.

SVOBODNÝ VYSÍLAČ – svobody-vysila.cz – 25. února 2022 na rozšířeném seznamu webů k zablokování pro šíření dezinformací o konfliktu na Ukrajině.

TADESCO.CZ je mix absurdních výmyslů, konspirací, klasické ruské propagandy. To všechno obalené kontakty s neexistujícími maily, ale zato “bezpečnými” @protonmail mail.

VLASTENECKENOVINY to říkají dost jasně už podtitulem “konzervativní deník bez politické korektnosti”. Je zvláštní jak snadno se podobné věci odkopávají.

VOX POPULI BLOG – woxpopuliblog.cz – 25. února 2022 zablokováno vyřazením z .CZ domény pro šíření dezinformací týkajících se války na Ukrajině.

ZDRAVÉ FÓRUM je záplava dezinformací a výmyslu okolo covidu a očkování. Anti-očkovací a anti-covid v té nejčistší podobě. Velmi oblíbené českou anti-vax a anti-kovid scénou. Případně viz Stanovisko Českého klubu skeptiků Sisyfos k dlouhodobým aktivitám Zdravého fóra a jeho odnoží

ZEM & VEK je další kousek od našich východních sousedů. Když už to budete studovat, tak si ale prý také najděte jméno Tibor Eliot Rostas.

ZULICE.CZ klasický manipulační web v jehož pozadí je SPD (typický příklad obsahu v podobě Romové se vracejí z Británie. Proč nejsou v karanténě?) – vznikl v dubnu 2020 (Vydavatel Českého domova spustil zprávy Zulice.cz), Majitelem je PR agentura Strategic Consulting s.r.o., vydavatelem její jednatel Jan Čížek, který je členem SPD Tomia Okamury, zajišťuje pro něj mediální práci a pracoval i pro Víta Bártu (zdroj). Připomenout je nutné i Peníze dostal, časopis nedodal. Kandidát SPD Čížek dluží Brnu milion a Vydával Okamurovy noviny, teď kandiduje za SPD. Hnutí má na plno věcí pragmatický pohled, říká Čížek. Velmi pěkné čtení je Co radí Okamurovi interní materiál SPD? Na pravdu nehleďte a pátrání HN z roku 2017 v Je to jen standardní obchodní zakázka, tvrdí utajovaní výrobci Okamurových předvolebních novin. Čerstvý kousek je MČ Praha 10 podala žalobu proti vydavateli titulu „Naše Praha 10“ pro pomluvu a žádá omluvu

ZVEDAVEC.ORG vydává tak trochu legendární emigramnt Vladimír Stwora a pokud milujete konspirace, tak tohle je nádherný zdroj. Ale jinak je to klasická žumpa jako cokoliv jiného. 25. února 2022 na rozšířeném seznamu webů k zablokování pro šíření dezinformací o konfliktu na Ukrajině.

Špatné na tomhle všem je, že podobných “médií” jsou desítky, možná i malé stovky. Vedle toho jsou ještě stovky lidí, kteří své blogy a sociální sítě proměňují ochotně v nástroj šíření lží. Pokud s nimi budete chtít na dané téma diskutovat, tak je to marné, oni přece šíří tu “pravdu” kterou nějaká ta ČTK či Česká Televize záměrně zamlčují. Neztrácejte s nimi čas, ignorujte je.

Jeden z užitečných nástroj jak odhalit podobné weby je www.similarweb.com, stačí si najít co ví (například) o AC24.cz a podívat se na “Similar Sites” (viz Kde najdu weby podobné tomu, který mne právě zaujal?). Nemusíte ani moc řešit, hned se dozvíte které další lžiweby tu jsou.

2016-02-26 08_49_48-Start.png

Nedělejte si iluze, že by snad Česko mělo nějakou výjimečnou pozici oproti ostatním zemím. Dezinformace a lži jsou generovány po celém Internetu a ve všech jazycích.

TIP: Když budete chytře hledat v Cloudu (třeba v Google Docs), tak najdete i nějaké ty šikovné sestavené tabulky s přehledy. Jako třeba Blacklist of terrorist sites. Ten název neberte tak vážně, zajímavý je tím, že na jeho konci je seznam sestavený Jurajem Smatanou a týká se Česka i Slovenska (viz Proruskú propagandu o zhýralom Západe u nás šíri 42 webov).

Chybí něco v seznamu? Dejte vědět, není problém doplnit

Bulvár, tabloid

Expres.cz je jeden nejlepších příkladů toho, co bulvár/tabloid je. Tohle se ani nesnaží tvářit jako noviny nebo žurnalistika. Prostě to zveřejňuje výmysly, hlouposti, vydává konspirace za pravdy.  Příklad: Až budete číst Expres.cz tak pamatujte. 100% výmysly, lži a hlouposti. Krádež co se v Ostravě neodehrála

Extra.cz kupodivu také začíná na “E” jako předchozí a také to je jeden z těch klasických příkladů bulváru.

Parodie, satira a ironie

S objevem některých webů co nejsou to co ty předchozí, ale bohužel z nich není poznat, že nejsou míněný vážně, vznikla ještě tato druhá kategorie. Bohužel doba kdy z názvu webu Kachna.cz bylo poznat že jde o “kachny” je pryč a dnešní sdílení na sociální sítě skrývá to, že někdo někde napíše “děláme si šoufky”. A je běžné, že úsměvné hlouposti na těch webech zveřejněné se objevují na sociálních sítích jako zcela vážně pochopené texty.

AUTENTICKEZPRAVODAJSTVI.CZ vlastně ani nemůže být nic jiného než nesmysly, název tomu napovídá. Pokud váháte, tak “Mikrocefalii v Brazílii nezpůsobuje virus Zika, ale Windows 10” nebo “Nejkrvavější válka v historii USA: v roce 1969 zemřelo na Měsíci přes milion civilistů” to snad ukazuje jasně. Jinak si zkuste v popisu projektu přečíst “Upozorňujeme všechny, že články zveřejněné na tomto webu nejsou pravdivé, jsou pouze naším výmyslem.” než vás to napadne sdílet a vydávat za vážné a skutečné.

TIP: Protože se často v argumentech objevuje, že se “nedá věřit mainstream médiím” a “že to či ono se v televizi nedozvíte“, tak viz Můžete věřit mainstreamovým médiím? Jak vlastně přistupovat ke zprávám z novin (a Internetu)?

AZ247.CZ s podtitulem “víc než jen “pravda” je další místy povedená satira.

INFOBADEN.CZ je jeden z nejlepší webů v této kategorii pocházejících z naší malé české kotliny.

THEONION je pro změnu jeden z nejlepší webů v této kategorii ze Spojených Států.

TISICKRATE.CZ aneb Tisíckráte má v podtitulku Se non è vero, è ben trovato. Citát přiřazovaný Giordano Brunovi.  Povedená taškařice. A díky Saše Uhlové za tip.

ZARUCENEOVERENE.SK dost vypadá jako kdyby to byl klon výše uvedeného Autentickezpravodajstvi.cz. Bohužel i tady platí, že internetový (a hlavně facebookový) dav ochotně věří každé ptákovině.

TIP: Konšpirátori.sk se pouští do boje proti lžimédiím. Chtějí varovat firmy, aby se jejich reklama či jméno nespojovalo se stránkami se sporným obsahem. Na seznamu je aktuálně třicet devět webů. Kolik jich je na mém vlastním seznamu nevím, ale je to dost podobná sbírka

Chybí něco v seznamu? Dejte vědět, není problém doplnit

DODATKY: 28. února 2016 – Badatel.net, Ceskoaktualne.cz, Zem & Vek, Slobodnyvysielac.sk, Megazine.cz

DODATEK 5. března 2016 – AutentickeZpravodajstvi.cz. Vytvořena extra kategorie pro podobné věci. A pochopitelně přidáno i Infobaden.cz

DODATEK 6. března 2016 – Když už ona satira a ironie, tak je potřeba doplnit The Onion.

DODATEK 27. března 2016 – Security Magazín Radka Johna přidán. Do parodické části přidáno ZaruceneOverene.sk

DODATEK 18. dubna 2016 – Přidán odkaz na Konšpirátori.sk

DODATEK 20. dubna 2016 – Přidán mašibl z Necenzurovane.net. Teplický Kurýr přejmenovaný mezitím na infoKURÝR.cz

DODATEK: 18. září 2016 – Přidáno Echo24, byť jsem dlouho odolával, není to nic jiného než kupa výmyslů, lží a manipulací občas proložených pozůstatky původní žurnalistiky

DODATEK: 13. února 2017: Forbes vydal docela dobrý přehled médií ctících žurnalistiku, těch ve kterých lži a “alternativní fakta” nehledejte. Přidáno

DODATEK: 24. března 207: Přidáno Fórum 24, které také dost dlouho čekalo na moment, kdy se ručička dostane za hranici výmyslů a blábolů. Možná kdyby (stejně jako výše zmíněné Echo24) přestali s bezbřehým nenáviděním Babiše, tak by to mohlo být k něčemu

DODATEK: [14.07.17 12:30] Nové vydání (beze změn) poté co se Pooh.cz přestěhoval.

DODATEK: [17.07.17 22:03] Přidána kategorie Bulvár/tabloid. Běžní lidé netuší, že tahle kategorie už po desetiletí je prostě jenom kupa výmyslů a nikdy se jako “žurnalistika” netvářili. První kusy v kategorii jsou Expres.cz a Extra.cz

DODATEK: [18.07.17 07:47] Do satiry přidán Tisickrate.cz.

DODATEK: [27.12.17 07:36] Přidán “Magazín” Náš Směr.

DODATEK: [03.07.19 07:50] Přidán Eurabia, Nezdraví, Český Portál a doplněny informace co vše provozuje společnost Český Portál

DODATEK: [15.12.19 14:52] Přidán DT24.cz

DODATEK: [03.03.20 07:47] Přidán IDEABLOG.CZ

DODATEK: [19.03.20] Přidán Gatestone Institute

DODATEK: [23.04.20] Přidáno ZULICE.CZ

DODATEK: [22.08.20] Přidáno CZ24.NEWS

DODATEK: [03.02.21] Přidáno Nová republika

DODATEK: [13.02.21] Přidáno Epoch Times

DODATEK: [12.12.21] Přidáno ZDRAVÉ FÓRUM

DODATEK [25.02.22] CZ.NIC v pátek 25.února 2022 zablokoval weby šířící dezinformace týkající se napadení Ukrajiny – Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz, Skrytapravda.c

DODATEK [25.02.22] Vedle již (výše uvedených) zablokovaných se řeší ještě blokování dalších: Ac24.cz, aeronet.cz, Ceskobezcenzury.cz, cz.sputniknews.com, Cz24.news, Czechfreepress.cz, Eurabia.cz, Exanpro.cz, Infokuryr.cz, narodninoviny.cz, Novarepublika.cz, Nwoo.org, Pravyprostor.cz, Protiproud.cz, Prvnizpravy.cz, rukojmi.cz, Skrytapravda.cz, Slovanskenebe.com, Svobodnenoviny.eu, Svobodny-vysilac.cz, Voxpopuliblog.cz a Zvedavec.org.

[16.08.22] Přidán NewsFront