Facebook se nejspíš přizpůsobí požadavkům čínské vlády a bude blokovat obsah

facebook-zuckerberg-open-graphFacebook opravdu hodně chce vstoupit na čínský trh. S ohledem na jeho velikost se tomu nelze příliš divit, ale zatím tomu brání zásadní problém – Facebook je čínskou vládou blokovaný. A pokud bude v Číně chtít působit, bude se muset přizpůsobit požadavkům na cenzuru. A umožnit čínským vládním cenzorům přístup.

Facebook Seeking Friends in Beltway (Wall Street Journal) zmiňuje, “Facebook officials in Washington suggested the company might be willing to play by China’s rules—a stance that could raise hackles in Congress. ” a vcelku oprávněné očekává, že pokud Facebook na něco takového přistoupí, bude jeho pozice v USA složitější.  Aktivní přistoupení na čínská pravidla nutně znamená potlačování svobody projevu a slova, poskytování informací o uživatelích, přístup čínských cenzorů do “čínského” Facebooku. A také neustálý “boj” s čínskými cenzory, kteří se budou domáhat přístupu k informacím i mimo “čínskou” část Facebooku.

Možná budeme blokovat obsah v některých zemích, ale ne jiných,” řekl WSJ Adam Conner, lobista Facebooku. A říká i další alarmující věc. “Jsme občas v nepohodlných pozicích, protože nyní dovoluje, možná, až příliš moc svobody projevu v zemích, které to doposud neumožňovaly.

Facebook se nestal součástí Global Network Initiative, skupiny kde najdete například Google a Microsoft a organizace hájící lidská práva. GNI přineslo základní principy jak působit v zemích jako je Čína, tedy zemích, kde je omezrna svoboda slova a projevu. Pro případný vstup na čínský trh je to jistě plus. Pro lidská práva a americké zákonodárce velké mínus. A selektivní blokování obsah podle toho v jaké zemi se nacházíte? Peníze především. A to i na úkor základních lidských svobod a práv. Takový může být Facebook.