Facebook vrátil zpět “omylem smazané” foto dvou líbajících se gayů

The photo in question does not violate our Statement of Rights and Responsibilities and was removed in error,” není příliš časté vyjádření Facebooku poté, co něco smaže. Zejména pokud je to něco dostatečně kontroverzního (viz například Tahle fotografie stála Lukáše Hanuska účet na Facebooku a Na Facebooku řádí nesvéprávní cenzoři a mravokárci. Dokonce i v inzerci). Dvojice líbající se můžu na fotografii vedla k smazání fotografie a klasickému “varování” a hrozby, že případné opakování “porušování pravidel” může vést k zrušení účtu toho, kdo fotografii na Facebook umístil.


Problematické foto - pochází ze britské mýdlové opery Eastenders


“Hello,

Content that you shared on Facebook has been removed because it violated Facebook’s Statement of Rights and Responsibilities. Shares that contain nudity, or any kind of graphic or sexually suggestive content, are not permitted on Facebook.

This message serves as a warning. Additional violations may result in the termination of your account. Please read the Statement of Rights and Responsibilities carefully and refrain from posting abusive material in the future. Thanks in advance for your understanding and cooperation.

The Facebook Team”

Smazání fotografie dvou líbajících se gayů vedlo k vytvoření protestní události Kissing is cool a záplavě fotografií gayů a lesbiček v líbající se pozici. Událost podpořilo (přihlášením se k účasti) přes 41 tisíc lidí. Ironií je i to, že fotografie pochází z britské mýdlové opery Eastenders – zobrazuje jednu z hlavních postav (Christian Clarke, hraný Johnem Partridge)

Facebook has declared pictures of same sex kisses offensive and removed these pictures. This event is in protest of Facebook declaring pictures which show love and affection as wrong. From now till April 27th change your profile picture to two people of the same sex kissing. Showing love and affection is never wrong.

The statement from Facebook. “The photo in question does not violate our Statement of Rights and Responsibilities and was removed in error,” the statement, obtained by America Blog, says. We apologize for the inconvenience”

The event has been mostly a success. It has been found to be based on half truths as you can see on all the links posted. People respond to what they hear and see. Even though some of it turns out to be false. The event was based on good intentions and remains so. No one should feel uncomfortable showing affection for someone they love. A kiss in friendship, in greeting, in departing and most importantly in love isn’t wrong. Be comfortable with who you are and who you love. Thank you everyone for participating I would encourage you to keep the event going until the 27th. Post the pics for those who can’t.

Pokud se setkáte s mazáním fotografií na Facebooku, pravděpodobně nebudete mít na své straně americká a anglická média – a tím onen potřebný mediální tlak k tomu, aby Facebook případný omyl napravil. Pro “obyčejné” lidi má Facebook v nabídce pouze represe bez možnosti dovolání se spravedlnosti. A stále platí, že jediná spolehlivá cesta jak dosáhnout nápravy je – svěřit vše tisku.