Twitter zavádí “lokální cenzuru”

V “Tweets still must flow” oznamuje Twitter “lokální cenzuru”. Tedy něco, co umožní v určitých zemích cenzurovat určité věci. Podobně jako Google neposkytuje v Neměcku výsledky vyhledávání týkající se nacismu, nebude ani Twitteru v Německu zobrazovat “nacistické” Tweety. Smazány nebudou, ale pokud budete z Německa, neuvidíte je. Tedy pokud se přiznáte, že jste z Německa.

Twitter ustoupil požadavkům některých zemí, které po něm požadují omezování obsahu v souladu s jejich právem. Do Nastavení účtu Twitteru byla doplněna položka umožňující určit zemi odkud přicházíte (podle všeho se ale nastavení ukládá jenom v prohlížeči, nikoliv pro váš účet) a Twitter může omezit viditelnosti konkrétního tweetu (ale  i celého účtu na Twitteru) – ve vybraných zemích nebude vidět.

Twitter v oznámení o změně zdůrazňuje, že prozatím nic takového nepoužil. Až něco takového použije, budete mít možnost to vidět na Chilling Effects a na konkrétních tweetech či uživatelských účtech se to projeví – tweet nebude zobrazen, ale místo toho se objeví informace o potlační zobrazení tweetu. Stejně tak se to může stát celému účtu na Twitteru.

Na oznámené změně je zajímavé i to, že nastavení odkud na Twitter přistupujete je změnitelné v Nastavení vašeho účtu – Twitter jej odhadne podle IP adresy, ale pokud vás určí špatně, můžete si nastavení změnit. Včetně toho, že lze nastavit na “Worldwide”, což by teoreticky mělo znamenat nastavení bez vlivu lokální “cenzury”. Samotné nastavení země není ukládáno do vašeho profilu na Twitteru a zůstává uložené pouze v prohlížeči.