A nějaké drobnosti nakonec

Jak název napovídá, to co se už nehodilo nebo nevešlo do všech předchozích textů z “e-knihy” série.

GOOGLE BOOKS

Původně jsem zamýšlel věnovat Google Books delší povídání, ale bylo o tomto projektu toho bylo napsáno už hodně. A ještě bude, zejména pro kontroverznost a problematičnost – Google se po hlavě vrhl do digitalizace knih, aniž by jakkoliv řešil autorská práva. A nakonec to všechno došlo v USA až k soudu a celosvětově je to ještě problematičtější (zejména tam, kde neplatí “fair use”). Každopádně je to projekt důležitý a je vhodné ho sledovat. A umět používat, byť se českých knih skoro netýká – digitalizace českých knih neproběhla a ani není v plánu. V Google Books najdete nicméně i poklady – věděli jste například, že digitalizují i tištěné magazíny?

GOOGLE FAST FLIP

Pozornost si zaslouží i Google Fast Flip, který lze do “e-books” služeb počítat také. Byť se netýká knih ale internetových titulů. Prozatím jde o Google Labs produkt, ale možnosti nabízí zajímavé -zejména při použití mobilní podoby.

PROJECT GUTENBERG

Jedním z prvních projektů věnujících se e-knihám byl Project Gutenberg www.gutenberg.org. Vznikl už v roce 1971 – to aby bylo jasno, jak dlouho už vlastně e-knihy existují. A dnes nabízí přes 30 tisíc zdarma dostupných elektronických knih a stále se věnuje digitalizaci.

EUROPEANA

Nemohu nezmínit Evropskou Unii a www.europeana.eu – snahy EU o digitalizační projekt. Svým způsobem může sloužit prozatím pouze jako příklad toho, jak složité je řešit otázku e-knih v právním rámci. Objevuje se zde totiž i termín “osiřelá díla” (díla u kterých není jasné kdo je vlastníkem práv) – právní záležitost, na které prozatím všechny snahy o řešení selhávají. A ukazuje se, že autorské právo není jednotné ani na úrovni EU, natož na úrovni celosvětové.

O’Reilly Books a David Pogue

O’Reilly Eboks http://oreilly.com/ebooks/ – doporučím jako zajímavý experiment v oblasti “DRM free” e-knih. A nabídnu citaci, která vcelku jasně ukazuje, jak to s “pirátsvím” v oblasti e-knih je (David Pogue):

Well, it sounded like it could be a very costly experiment. But I agreed. My publisher, O’Reilly, decided to try an experiment, offering one of my Windows books for sale as an unprotected pdf file. After a year, we could compare the results with the previous year’s sales.

The results? It was true. The thing was pirated to the skies. It’s all over the Web now, ridiculously easy to download without paying.

The crazy thing was, sales of the book did not fall. In fact, sales rose slightly during that year. That’s not a perfect, all-variables-equal experiment, of course; any number of factors could explain the results. But for sure, it wasn’t the disaster I’d feared.

David Pogue na blogu popisuje, jak to dopadlo, když O’Reilly nabídl jeho knihu bez DRM. Během okamžiku se objevila uplně všude, volně, bez nutnosti zaplacení – přesto se ale stále prodávala. Osobně si myslím, že jde o jednu z velmi důležitých ukázek toho, jak skutečně e-knižní trh funguje. A také toho, že DRM by jednoh dne mělo umřít. Opravdu umřít.

AMAZON.COM a BARNES & NOBLE

Hodně by se toho dalo napsat o www.amazon.com – skrz Kindle jsou jedním z hlavních hráčů na poli prodeje e-knih. A v současné době prodávají běžně víc “výtisků” elektronické, než papírové podoby. Významnou roli chce získat i www.barnesandnoble.com – tam prozměnu najdete čtečku jménem Nook (na obrázku). Zahraničním vydavatelům je důležitost elektronických knih známa a snaží se, těm českým to v pár případech dochází, většina ale zaujala k e-knihám spíš odmítavý postoj. Ne nepodobný tomu, jaký měla řada vydavatelů novina a časopisů k Internetu. Do té doby, než jim ujel vlak.

BLOGY

Na závěr ještě doporučím jeden blog – www.pepak.net/category/e-books/ – užitečné čtení, zejména pokud budete hledat různé “jak vyřešit nějaký ten problém s češtinou”.

A užitečný může být další blog a web – byť vzhledově poněkud originální. Nenechte se odradit, www.akamonitor.cz/eb_weblog.htm obsahuje užitečné informace.