Nic než beznaděj pro tisíce dětí a rodičů. Přijímačky na střední školy bez zájmu zodpovědných

Předchozí dění v Přijímačky na střední ještě větší katastrofa, Postřehy k letošním přijímačkám na střední školy .. pokračování dávkou beznaděje a Postřehy k letošním přijímačkám na střední školy. #fail jako Brno

Jsme na tom stejně, nevím co dělat. Druhá kola už nejsou a ucnaky už jsou plne taky. Dítě s vyznamenáním se mi nedostane ani na ucnak. Co s těmi dětmi budeme dělat?”

Píše mi na Twitteru Kateřina H. Ano, řeč je o přijímačkách kde je možná až 3 000 dětí, které se nedostaly a nemají se kam dostat. Stát/samosprávy ignorovaly blíží se populační ročník, do Prahy se nahrnuly děti ze Středních Čech.

Výsledek je, přesně jak píše Kateřina, že se v prvním kole nedostaly ani děti s vyznamenáními, natož ty, co se jim nepovedly přijímačky.

A člověk to tam hledá a tráví na tom hodiny času! Pak chodí po školách s prihlaskami, má na to 2-3 dny! Nakonec nám už bylo jedno jaká škola a kde! Měla jsem pocit a mám pořad, ze to nikoho nezajímá! Každý mi řekl:” něco najdete, každý něco najde”, kdyžtak dáte dítě na jazykovku

Tohle mi napsala pro změnu Lenka. Zmiňuje to, s čím se moje žena potýká už od přijímaček. A co už jsem opakovaně popisoval.

V našem případě to jsou dvě školy v prvním kole. Nic. V druhém kole podáno celkem deset škol, šest už nic. Už dávno neřešíme, že chtěl dělat něco jako střední IT/C, takže je tam i obchodní, dokonce i hotelovka, gymnázium.

  • neexistuje použitelný přehled škol kde by nebyly hlouposti a chyby
  • neexistuje použitelný přehled kapacit druhých kol
  • každá škola si to dělá po svém, jinde a jinak
  • přihlašování je nesmyslné papírování, ještě nesmyslnější placení u každého podání za razítko od doktora a poté objíždění škol a podávání papírů
  • jako bonus se na školách setkáte (vy nebo dítě) s arogancí
  • a ve finále vám na podpis školy zbytečně posílají poštou věci, které mohly poslat rovnou do schránky nebo e-mailem

A mezitím pražský radní Šimral pohazuje nesmyslnými čísly a neřeší vůbec nic.

“V tuto chvíli rozhodně nemůžeme tvrdit, že se řada uchazečů nedostala na žádnou školu, protože přijímací řízení stále probíhá. Musí zaznít, že nedostatek počtu volných míst do 1. ročníků střední školy je zdánlivý. Nedostatkem míst není situace, kdy uchazeč není přijat na školu své první volby. Praha nabízí řadu maturitních oborů, ze kterých si uchazeči mohou vybírat,” uvedl Šimral a připomněl, že je zde ještě 4120 míst oborů s výučním listem.

Před třemi roky pražský magistrát dostával upozornění, že se blíží silný ročník. Neudělali nic. Školy naopak otevřely míň míst než loni.

Podle magistrátu je v Praze celkem 11 590 míst u maturitních oborů. Jenže podle Cermatu se k přijímačkám do prvního kola přihlásilo 15 137 uchazečů, mezi kterými jsou i žáci mimopražských škol.

Tweet

Celorepublikově přes 80 tisíc dětí na maturitní a VOŠ, o třetinu více než loni. Bez toho, aby byl otevřen dostatek míst.

Co s těmi všemi dětmi od září?

Pokud se nestane zázrak a do září některé z nich nenajdou umístění, tak zůstanou rok doma. Do práce nemohou (sic). A sedět doma je nemůžete nechat.

Takže jazykovky, protože to je aspoň k něčemu. Najít nějaké odborné vzdělávání (kurzy), co se jim bude hodit. A všude jich bude plno, ani nechtějte vědět co to bude za další peklo.

A před přijímačkami znovu intenzivně přípravu, protože po tom roce nebudou vědět z matiky a češtiny už vůbec nic a CERMAT opět připraví zcela nepraktické a nesmyslné chytáky. Kolik tohle bude stát taky raději ani nechtějte vědět.

A pokud si říkáte, no tak ho dejte na soukromou, to vyjde nastejno. Tak nedáte, ty jsou už dávno plné. A mimochodem vyjdou běžně okolo sto tisíc na rok.