Nechat si hacknout účet na Facebooku je snadné. A už to zase jede. Napravit to ale snadné není.

Přijde vám zpráva v Messengeru od někoho, koho máte v přátelích. Je tam napsáno “Podívej, co jsem o tobě zjistil… ❤” a zkrácený odkaz.

Kliknete a ocitnete se na něčem, co vypadá jako přihlašovací stránka pro Facebook a pokynem, že je nutné ověřit informaci o vašem účtu. zajímavé je, že nahoře je storage.googleapi.com – v poslední době se pro tyto útoky využívá různých služeb Google.

Vyplníte přihlašovací údaje a v tu chvíli, pokud nemáte účet chráněný dvoufaktorem, získal útočník přístup k vašemu účtu a začne posílat totéž vašim přátelům a zároveň vkládat na vaši zeď – tak abyste to nemohli vidět.

Vy se ocitnete na klasickém podvodném webu, kde můžete zpravidla něco (třeba iPhone 11 Pro) vyhrát.

Nevyhrajete. Čeká vás nesmyslný dotazník a pak další možné varianty – buď po vás budou chtít zavolat na zpoplatněné číslo. Nebo po vás budou chtít údaje z platební karty (občas proto abyste “zaplatili poštovné”) a okradou vás přímo tím, že si na vaší kartu něco koupí.

Hackli vám takto účet? Návod jak se toho zbavit najdete v Co udělat, pokud mi někdo hacknul Facebook? Co dělat, když na mém účtu jsou divné příspěvky? Poté co (snad) získáte účet zpět, tak nezapomeňte na nutnou dvoufaktorovu ochranu. Nejen pro váš Facebook, ale také pro váš e-mail.