Nový vzhled už má i Gmail

Po období možnosti testovat nový vzhled pomocí volby šablony přechází Gmail na nový vzhled plně. Prozatím si ho můžete (ale nemusíte) aktivovat. Trpí stejnými nešvary jako ostatní weby, ale alespoň nabízí více možností přizpůsobení.


“Comfortable” nastavení, nejvíce bílého místa

Nový vzhled Gmailu vám bude nabídnut v pravém dolní rohu, pokud ale používáte šablonu s “preview” nového vzhledu, musíte si ji nejprve vypnout – přejít můžete, je to čistě vaše volba. Pochopitelně prozatím, časem Gmail stejně přejde na nový “tablet-friendly” vzhled tak jako tak.


Otevřená zpráva

Odpověď na zprávu

Co se na novém vzhledu nebude líbit? Velmi pravděpodobně nízký kontrast – to je bohužel průvodní jev většiny implementací nového designu na služby Google – problém je viditelný hlavně na ovládacích prvcích, ale projevuje se i (většinou) nedostatečným rozlišením mezi “přečtenými” a “nepřečtenými”. Pocítíte to v Google Readeru a nový Gmail na tom není o moc lépe.

Šablona “Black” – jediné opravdu kontrastní provedení

Možnost volby šablony (Themes) zůstala, ale na výběr jsou hodně zvláštní barevné kombinace, případně poněkud divoké šablony používající grafiku – problém je, že nenajdete něco, co by nabídlo “vysoká kontrast”. A jediná opravdu kontrastní volba, černá šablona, není příliš příjemná na užívání. V nastavení (kolečko v pravém horním rohu nad přehledem zpráv) alespoň můžete zvolit hustotu – pokud vám nevyhovuje základní nastaveni (s velkým množstvím bílého místa), můžete přejít na dva “nižší” stupně.

“Cozy” – střední stupeň “hustoty” informací

“Compact” – nejvyšší stupeň “hustoty” informací

Možnost nastavit “hustotu” zobrazení by se v Google Reader (viz Google spustil nový Google Reader, integruje Google+) hodila – pokud si v Gmailu nastavíte “Compact”, získáte tak skoro původní podobu Gmailu s minimálním množstvím bílého místa.


Nový zpráva (Compose)