Videochat Facebooku má první oběti

Facebook pro spuštění video chatu potřeboval adresu na svém webu, vzal si tu, kterou už někdo používal pro aplikaci.

Na facebook.com/videocalling původně byla aplikace společnosti Samuday Web Technologies jmenující se Video Calling. Sedmého dubna o tuto adresu společnost přišla, Facebook si ji v předstihu vzal pro vlastní potřebu.

Aplikace Video Calling od Samuday Web Technologies umožňovala video chat pro až čtyři osoby, včetně chatu s osobami mimo Facebook. Podle provozovatele měla 22 tisíc uživatelů a Samuday Web Technologies uvádí, že utratili přes 4000 dolarů za inzerci na Facebooku – za inzeráty zviditelňující jejich aplikaci.

It is clear that when the plan for rolling out their application was decided, Facebook wanted to use the phrase “Video Calling” and therefore wanted the URL. Instead of communicating this to the page (and application) owners, it went ahead and disabled the application. This is grossly undemocratic and probably illegal (we are looking into this aspect). We tried our best to get the application reinstated, but did not succeed.

U Facebooku běžná praxe. Systém Pravidel a povinností v několika desítkách dokumentů nastavuje komplikované prostředí, ve kterém existují stovky povinností a nařízení, ale chybí jakákoliv práva. Neexistuje ani efektivní komunikace, uživatelská podpora, natož transparentní systém dovolání. A Facebook si ve všech případech vyhrazuje právo rozhodnout podle vlastního uvážení. Pro podnikání je Facebook určitým způsobem nutností, ale rizika jsou možná až příliš velká.

Samuday Web Technologie nakonec aplikaci Video Calling ukončil a na Facebook se vrátit nechce. S ohledem na zkušenosti to není příliš překvapující.

Facebook při likvidování a přebírání nevhodných adres nicméně na jednu adresu zapomněl, www.facebook.com/Videochat je Facebook Page, jejíž adresa bude díky video chatu na Facebooku více populární.

Zdroj: The curious case of Facebook Video Calling, Discontinuation of the Video Calling Application