Růst Facebooku zpomaluje, v některých zemích ztrácí

Podle Insidefacebook.com v některých zemích provoz na Facebooku značně poklesl. Facebook s tím nesouhlasí, relevantní čísla ani metriku jejich měření ale poskytnout nechce.

Facebook celosvětově pokračuje v růstu a blíží se 700 milionů uživatelů (podle jeho vlastních měření). Rostou ale hlavně země, které do “rozjetého vlaku” nastoupily později a již druhý měsíc dochází je zpomalení růstu. Typický měsíční růst 20 milionů uživatelů se za poslední dva měsíce zpomalil, podle InsideFacebook.com v květnu Facebook vzrostl pouze o 11.8 milionu a v dubnu o 13.9 milionu.

Velký pokles počtu měsíční aktivních uživatelů zaznamenal Facebook v USA – 6 milionů. Kanada poklesla o 1.5 milionu. Mírné poklesy jsou i v řadě dalších zemí – Rusko. Velká Británie. V České republice používá Facebook přes 3 miliony měsíčních aktivních uživatelů a v posledních několika měsících se růst prakticky zastavil (zdroj: www.fejsbucek.cz).

Facebook v ČR, zdroj: Fejsbucek.cz

Při posuzování uvedených čísel je nutné počítat s faktem, že pocházejí z čísel udávaných Facebook v rámci inzertní platformy. Tradičně jsou značně nespolehlivé, mívají i několikatýdenní výpadky a není známa metodika – “měsíční aktivní uživatel” není Facebookem nijak definován, stejně tak jako není známo, jakým způsobem Facebook určuje příslušnost k zemi, do které je uživatel započítán.

Facebook nepříznivá čísla zpochybnil prohlášením, ve kterém čísla z inzertní platformy označil za nevhodná k sledování růstu Facebooku.

From time to time, we see stories about Facebook losing users in some regions. Some of these reports use data extracted from our advertising tool, which provides broad estimates on the reach of Facebook ads and isn’t designed to be a source for tracking the overall growth of Facebook. We are very pleased with our growth and with the way people are engaged with Facebook. More than 50% of our active users log on to Facebook on any given day.”s

Růst Facebooku zpomaluje ale i podle dalších zdrojů. Google Trends for Websites udává pro ČR výrazný pokles od března tohoto roku, stejně tak jako méně výrazný pokles celosvětově.  Podle Google (zde) má v ČR Facebook 4.6 milionu unikátních měsíčních návštěvníků a celosvětově 890 milionů. Bohužel i v případě Google WebTrends čísel není známa metodika a uváděná čísla nejsou srovnatelná s žádnými jinými čísly.Google WebTrends - Facebook v ČR

Google WebTrends: Facebook celosvětověÚdaje o návštěvnosti Facebooku a Twitteru od Compete.com nicméně ukazují také pokles návštěvnosti od března tohoto roku. Prozatím nejsou dostupná květnová čísla, nicméně dubnový pokles najdete i u dalších velkých webů – Google.com, Yahoo.com, Bing.com a řada dalších.Facebook vs. Twitter, zdroj: ComScore (USA)