Ochrana duševního vlastnictví je založena na lobbingu, nikoliv na důkazech

Digital Opportunity: A Review of Intellectual Property and Growth, čerstvý nezávislý výzkum, upozorňuje, že ve Velké Británii jsou bezradní, co se týká ochrany duševního vlastnictví a autorského práva.

Žádáme vládu, aby zajistila, že v budoucnu bude politika o duševním vlastnictví konstruována na základě důkazů, spíše než na základě váhy lobbingu,” uvádí se ve zprávě.

Zpráva kritizuje skutečnost, že v otázce ochrany práv byl lobbing vlastníků práv více přesvědčivý, než otázka skutečného ekonomického dopadu. Data používaná pro výpočty škod a dopadů jsou privátně vlastněná a nedochází k závěrům ověřeným výzkumem a zkoumáním.

Ochrana duševního vlastnictví by podle autora zprávy, profesora Iana Hargreavese, měla být založena na důkazech. A to není možné, pokud zodpovědné instituce nemají přístup k datům, na základě kterých korporátní lobbing vytváří své závěry.

Velká Británie se chystá přehodnotit Digital Economy Act, který umožňuje britských soudům blokovat weby, nutit ISP rozesílat varování P2P uživatelům od vlastníků děl a otevírá cestu k cenzuře a odpojování od Internetu v budoucnosti.

V době kdy Digital Ecomomy Act vznikal bylo známo jak vysoce se vlastníci práv snažili jeho podobu ovlivnit. “Byli jsme cílem lobbingu mimořádného stupně … lobbing, který se týkal tohoto zákona byl až destruktivní a nikomu z nás nepomohl,” komentoval situaci v době vzniku zákona jeden ze zákonodárců.

Podle Hargreavese není vůbec jasné jako skutečné škody porušování autorského práva způsobuje. Chybí spolehlivá data o rozsahu a trendech. Dvě existující studie nelegálních stahování se liší v toté otázce až tak, že jedna udává 13%, druhá 65%.