Google +1 rozšiřuje sociální funkce Google, konkurence Facebook Like to ale není

Google +1 využívá existence Google Profiles a slouží hlavně jako “recommendation engine” v rámci vyhledávání. Nic co by konkurovalo Facebook Like se (prozatím) nekoná

Pokud se jíž Google +1 dostalo do vašeho vyhledávání v Google, můžete nalezené výsledky označit “googlovským like”, kliknout na +1 a dát tak najevo, že “právě tento” výsledek vyhledávání se vám líbí a doporučujete ho ostatním. Vedle +1 u vyhledávání by se stejný symbol mohl časem objevit i u inzerátů

Označení pomocí +1 se stane součástí vašeho Google profilu (ty jak už asi víte budou brzy povinně veřejné) – profiles.google.com/me/plusones. Tam můžete vidět přehled všech “+1” (a můžete je i odstranit) a “+1” záložku můžete nastavit jako veřejnou (příklad můžete vidět na https://profiles.google.com/MedvidekPU).

Jakmile na +1 ve výsledcích hledání poprvé kliknete, objeví se potvrzovací okno a své “+1” musíte potvrdit – původně nevýrazný symbol pro “+1” se u označených výsledků promění v podstatně výraznější – “+1” tak může pomoci v první řadě vám, můžete si tak označovat podstatné výsledky ve vyhledávání. Další používání “+1” už potvrzování nevyžaduje.

Jak získám Google +1 pro můj Google?

Pokud chcete +1 získat ještě předtím než se objeví automaticky, zkuste aktivaci přes +1 search experiment. Pokud nechcete aby Google vaše +1 označení využíval a veřejně zobrazoval, můžete tomu zamezit na https://profiles.google.com/+1/personalization/ (ale až poté, co si +1 aktivujete, prozatím).

Upozornění – Google +1 samozřejmě funguje pouze pokud jste přihlášeni k Google svým “Google účtem”

Je Google +1 konkurence Facebook Like?

Google +1 není prozatím konkurencí Facebook Like – postrádá zásadní funkčnost, tedy možnost umístit “+1” na vlastní obsah. A postrádá take další funkčnost, kterou Facebook svému Like přiřadil – tedy návaznost na Facebook Pages, Open Grap a všechny další možnosti – zejména možnost využívat +1 opačným směrem – tedy k “budování fanoušků” a komunikaci s nimi.

Prozatím není známo, jestli Google chystá “webovou” verzi +1 ani jakým dalším směrem se +1 bude ubírat, byť Meet +1: Google’s Answer To The Facebook Like Button tvrdí, že Google webovou podobu chystá a  +1 your website tomu dost jasně napovídá.

Google +1 je nástroj pro doporučení

+1’s: the right recommendations right when you want them—in your search results to ostatně říká poměrně jasně.

Our goal at Google is to get you the most relevant results as quickly as possible. But relevance is about relationships as well as words on webpages.

Google už před nějakou dobou zahrnul do výsledků vyhledávání vazbu mezi vámi a vašimi “přáteli” (sociálními vazbami) z některých sociálních sítí a médií – můžete tak snadno vidět co zaujalo ty, které sledujete na Twitteru (například). S Google +1 přichází další rozšíření.

Aby Google +1 fungovalo jako opravdový nástroj pro doporučení, je nutné aby ho používala většina z vašich kontaktů – na samém počátku jsou případná +1 ojedinělým “výkřikem do tmy” a ve vyhledávání se budou ztrácet. Podle Google ale bude trvat několik měsíců, než se Google +1 stane součástí vyhledávání na Google pro každého.

Ovlivňuje Google +1 výsledky vyhledávání?

Prozatím ne, tedy alespoň ne tak, aby to bylo jakkoliv významné. For Now, Twitter Shares Count More Than +1’s in Google Search Ranking k tomu dost jasně říká (na základě odpovědi Google), že na počátku se “+1” neprojeví, ale později bude součástí algoritmu pro určení relevantnosti – velmi pravděpodobně ale hlavně v personalizovaných výsledcích, nikoliv jako novinka pro Google PageRank.

Je Google +1 dalším prvkem sociální sítě od Google?

Ano a ne – Google stále chybí to nejpodstatnější, tedy “social circle”. Google +1 stále využívá téhož, co začal využívat Google Buzz a na čem také selhal. Váš sociální kruh u Google je složen z kontaktů v Gmailu, kontaktů v Google Talk a lidí, které sledujete v Google Buzz či Google Reader. Tedy ze značně nesourodé skupiny, kde hodně chybí alespoň základní určení míry vazby. A kde hlavně chybí alespoň obdoba konceptu “přátelství”, tedy možnost jasné oboustranné vazby.

Aby Google +1 mělo větší sociální vliv, bude muset Google přijít se způsobem jak rozšířit jeho působení dál, za hranice vyhledávání na Google.com. A hlavně vyřešit sociální kruh – ten je ještě komplikovanější, než ten který případně máte na Facebooku či Twitteru. Vznikl doslova náhodně a nedává příliš smysl.