Infografika: BitDefender mapuje nebezpečné aktivity na Facebooku

Infografika BitDefenderu ukazuje na nejčastější nástroje útočníků na Facebooku – podvody, spam, malware, krádeže identit a údajů dnes patří k Facebooku coby neoddělitelná součást. A jakkoliv Facebook „něco“ proti těmto aktivitám dělá, nedělá toho dost. Většina aktivit navíc nahrává nedostatečným zabezpečením, snahou poskytnout co nejvíce údajů markerům i nikdy nekončícím seriálem bezpečnostních chyb a opomenutí.

„Social scam“ je nový fenomén hlavně s pomocí sociálních sítí, funguje nejenom na Facebooku, prakticky stejné metody najdete i na Twitteru. Facebook coby největší sociální síť je nejlepší pro podobné aktivity. A také nejoblíbenější.

„Kdo sleduje váš profil“ či „Kdo si prohlíží vaše fotky“ jsou nejvíce oblíbené mezi útočníky (34.7%). Následuje nabízení bonusů pro virtuální hry (FarmVille, CityVille, Mafia Wars, 16.2%) a „šokující“ videa či fotky (14.1%). Stejně tak zabírá nabízení neexistující funkčnosti či „nové“ verze Facebooku (12,5%).

Infografika zmiňuje i „likejacking“ metodu – nalákán na video či obrázek, kde musíte na něco kliknout, abyste ho opravdu „uviděli“. Kliknutím se ve skutečnosti stáváte fanouškem nějaké Facebook Page – a stejně automaticky dojde k umístění zprávy na váš Facebook, abyste nalákali další oběti. Řada „likejacking“ aktivit si vystačí jenom s tímto základním mechanismem. Ty „pokročilejší“ vám přibalí nějaké to malware či virus, nebo vás nechají vyplňovat nějaké dotazníky – zpravidla neškodnou záležitost (pokud nejste tak hloupí a nesvěříte tam číslo své platební karty) ze které těží jenom útočník. Za vyplněné dotazníky dostává peníze.

BitDefender nabízí na Facebooku aplikaci – BitDefender SafeGo – jejím používáním přispějete k detekci podobných aktivit. A trochu vám pomůže se před nimi chránit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s