Google prohrál, dohoda v kauze Google Books odmítnuta soudem

Od roku 2005 se táhnoucí soudní pře řešící zda (a jak) může Google digitalizovat knihy se včera dostala k soudu. Soudce navrhované řešení odmítl jako “neférové, nedostatečně a nepřiměřené”

Google Books Settlement neboli možná dohoda mezi Google a autory knih se v roce 2005 dostala prostřednictvím Authors Guild k soudu – “masivní” porušování autorského zákona při digitalizaci knih v původní podobě se v roce 2008 dostalo do podoby možné dohody mezi Google a knižními autory. Řešení umožňovalo “opt-out”, tedy vyjádření nesouhlasu s digitalizací konkrétních děl.

Soudce, Dennis Chin, uvádí v odůvodnění následující.

In the end, I conclude that the ASA is not fair, and reasonable. As the United States and other objectors have noted, many of the concerns raised in the objections would be ameliorated if the ASA were converted an “opt-out” to an “opt-in” settlement.

I urge the parties to consider revising the ASA accordingly. The motion for final approval of the ASA is denied, without prejudice to renewal in the event the parties negotiate a revised settlement agreement.

Google prohru komentuje prostřednictvím Hilary Ware, Managing Counsel:

This is clearly disappointing, but we’ll review the Court’s decision and consider our options. Like many others, we believe this agreement has the potential to open-up access to millions of books that are currently hard to find in the US today. Regardless of the outcome, we’ll continue to work to make more of the world’s books discoverable online through Google Books and Google eBooks.

Authors Guild, která měla zájem o schválení navrženého řešení se k prohře vyjádřila také. Prezident Scott Turow vyjádřil zklamání a naději, že stále existuje cesta jak problém řešit.

Although this Alexandria of out-of-print books appears lost at the moment, we’ll be studying Judge Chin’s decision and plan on talking to the publishers and Google with the hope that we can arrive at a settlement within the court’s parameters that makes sense for all parties.

Regardless of the outcome of our discussions with publishers and Google, opening up far greater access to out-of-print books through new technologies that create new markets is an idea whose time has come. Readers want access to these unavailable works, and authors need every market they can get. There has to be a way to make this happen. It’s a top priority for the Authors Guild.