Amazon (dočasně) zlikvidoval Lendle, službu na půjčování e-knih

Lendle.me narazilo na odpor Amazonu k něčemu, co je od nepaměti součástí existence (tištěných) knih (Amazon revokes Lendle’s API access) a co také ukazuje zásadní (a svého druhu fatální) rozdíl mezi knihami a e-knihami. E-knihu, podobně jako software či cokoliv jiného digitálního, v zásadě nevlastníte. Máte jenom propůjčeno právo užívání a to ještě s řadou omezení.

March 21st, 2011: Earlier today, Amazon revoked our API access. Lendle relies heavily on Amazon’s API, so this effectively shut the site down. The letter we received from Amazon states that the reason our API and Amazon Associates accounts have been revoked is that Lendle does not “serve the principal purpose of driving sales of products and services on the Amazon site.”

Lendle je jednou z několika nových služeb, které umožňují půjčovat vámi vlastněné e-knihy dalším zájemcům. A to je něco, co pochopitelně jde proti zásadní snaze Amazonu (a dalších prodejců e-knih). Tedy snaze knihy hlavně prodávat. A přesně to také Amazon sdělil Lendle. Tvrdá realita. A smutná realita.

Knihy přes Lendle si nakonec budete moci půjčovat – je dost pravděpodobné, že pod tlakem mediálního zájmu raději Amazon ustoupil. Jak včera Lendle informovalo, Amazon.com přístup k API opět povolí, za předpokladu, že Lendle nebude nabízet Book Sync funkčnost.

Late today, we received an email from an Associates Account Specialist at Amazon informing us that their concern only relates to our Book Sync tool, which syncs a user’s Kindle books with their Lendle account. Amazon informed us that if we disabled this feature, our access to the API, as well as our Amazon Associates account, would be reinstated. We appreciate Amazon’s willingness to modify the position stated in the original access revocation email and work with us to get Lendle back on line. We have complied with the request to disable the book sync tool (which was a very useful, but non-essential, feature of Lendle).

Částečné vítězství je ale vítězstvím podivným – Book Sync umožňoval uživateli přenést obsah jeho “digitální knihovny” do Lendle, tak aby s seznamem knih (které vlastní) mohl on sám (a na základě své svobodné vůle a zájmu) dál pracovat. Amazon tak sice zdánlivě Lendle nezlikvidoval, ale efektivně omezil jeho použitelnost – a kdykoliv v budoucnu to může udělat znovu.

We’ve learned a lot through this process, and have come to realize we need to work towards a Lendle product that does not rely on APIs provided by Amazon or any other third party.

Amazon vs. Lendle ukazuje na nebezpečí pro jakékoliv služby stavějící na “otevřeném” API dalších společnosti. “Otevřené” API je pak zpravidla otevřené a použitelné jen do okamžiku, než se poskytovatel rozhodne přístup odepřít – k čemu má samozřejmě “právo”. Pro toho kdo podobné API využije pro poskytnutí vlastních služeb ale pak neexistuje žádná možnost jak se přístupu domoci. A může to pro něj znamenat konec existence.

Nedávný příklad – Twitter zablokoval aplikace UberTwitter, Twidroyd a UberCurrent a zdůvodnil to “porušováním pravidel užívání” a společnost UberMedia navíc musela změnit názvy svýc produktů, tak aby neobsahovaly slovo “Twitter”.  O pár týdnů později ale Twitter a tvůrci Twitter aplikací vstoupili do válečného stavu – Twitter dal najevo nevoli nad existencí aplikací, které využívají Twitter API k přístupu a poskytování základních služeb, které samotný Twitter poskytuje v podobě svých vlastních  klientů a webu.