Jediná cesta jak zastavit pirátství je snížení ceny

Čerstvá akademická studie říká to, co většina uživatelů (a nemusí být zrovna piráty) dávno vědomě i podvědomě ví. Pirátství nezastaví “třikrát a dost”, zvýšená aktivita cenzor ani nové zákony přiváděné na svět v utajení.

Hudební průmysl je zodpovědný za vznik i zachování pirátstvi se stal jedním z nejvíce “lajkovaných” článků na Pooh.cz. Stručně ho lze shrnout do následující citace:

Vadí mi situace, kdy mě hudební a filmový průmysl nutí krást, abych se mohl podívat na něco, za co bych ochotně zaplatil. Co takhle je dát všechny k soudu, za návod a napomáhání trestnému činu?

Uživatelé, tedy spotřebitelé a zákazníci to vědí. Nenuťte mě krást! Výzva (zejména) hudebním a filmovým vydavatelům má už přes 13 tisíc podpisů. A to co spotřebitel a zákazník říká, to už teď má vědecky podložený základ.

The Media Piracy Project zveřejněný minulý týden Social Science Research Council jasně říká, že nelegální kopírování filmů, hudby, her a software je “lépe popisovat jako globální cenový problém”. A také jasně říká, že řešením je žádat méně peněz od kupujících.

Studie se věnuje hlavně rozvojovým zemím, tedy těm, kde pirátství je endemické. Zemím, kde cena za produkt je relativně pětkrát až desetkrát vyšší než v zemích s příjmy odpovídajícími USA či Evropě.

Žádná anti-pirátská opatření nezmění ekonomiku která podporuje krádeže autorských děl,” uvádí autoři studie. Upozorňují, že viděli pouze velmi málo důkazů, ale zato různá tvrzení, že opatření měla jakýkoliv efekt na dodávku pirátského zboží. Ve skutečnosti, v uplynulém desetiletí, pirátství dramaticky vzrostlo.

V rozvinutých ekonomikách je cena za obsah určována trhem dodavatelů, kteří na trhu soutěží, upozorňuje studie. V rozvojových ekonomikách jsou filmy a další chráněné materiály šířeny velkými nadnárodními kooperacemi, které často využívají takřka monopolního vlivu na lokální trh.

Jako příklad uvádějí film The Dark Knight, který se v Rusku prodával za 15 dolarů, tedy za tu samou cenu, kterou platili spotřebitelé v USA. Ekvivalentní cena pro Rusko ovšem měla být daleko nižší, respektive po přečtu na podmínky v USA by to znamenalo, že by kupující v USA zaplatil 75 dolarů.