Čínský blogger: “Jsem reálnější, než Zuckerbergův pes”

Michael Anti přišel v lednu o účet na Facebooku. Důvod? Nepoužívá své pravé jméno. Jmenuje se Zhao Jing a jméno Michael Anti používá již více než deset let pro publikování článků a esejí. Na Facebooku si účet založil už v roce 2007.

“I’m really, really angry. I can’t function using my Chinese name. Today, I found out that Zuckerberg’s dog has a Facebook account. My journalistic work and academic work is more real than a dog,” komentuje Jing absurdní situace. Zuckerbergův pes sice účet nemá (má Facebook Page), ale přirovnání je to velmi trefné. Michael Anti byl na Facebooku v kontaktu s více než tisícovkou přátel. Ale také s řadou akademických a profesionálních kontaktů.

Pro spisovatele je běžné, že vystupují pod pseudonymem. Pro čínské spisovatele a žurnalisty je to ještě běžnější – v řadě případů je to navíc nutné, aby se dokázali vyhnout zlobě čínského režimu.

Jing Zhao má pod jménem Michael Anti heslo i ve Wikipedii, najdete ho na Twitteru (@mranti). A určitým způsobem vypadá podstatně reálnější, než pes, kterého Zuckerberg (teoreticky) adoptoval z útulku. A kterému neváhal založit Facebook Page a využít ho v PR.

V zásadě málokdy reagující tiskové oddělení Facebooku poskytlo Global Post následující vyjádření:

“To be clear, Mark Zuckerberg created a Page, not a Profile for his new dog. Creating a Page—rather than a Profile—for Beast is exactly what we recommend for people to do in cases where they want to use Facebook as something other than their real self (e.g. their dog, their pen name, a fictional character, etc…),” wrote Johanna Peace of the OutCast agency.

“We fundamentally believe our real name culture leads to greater accountability and a safer environment for people who use the service,” she added. “This view point has been developed by our own research and in consultation with a number of safety and child protection experts.”

Michael Anti si samozřejmě může založit Facebook Page, stejně jako ji má Zuckerbergův Pes. Bude tak perfektně vyhovovat Pravidlům Facebooku. Ta, jak tiskové oddělení stále ujišťuje, jsou jediná správná. Pravda, Michael Anti si bude ale pro založení Facebook Page muset založit Facebook účet. A tam bude muset použít své skutečné jméno. To jistě pomůže čínskému režimu aby ho mohl lépe sledovat. A případně se postarat, aby jeho účet byl smazán. To Facebook dělá tak rád.

Možná by se ale tiskové oddělení jednou mohlo trochu lépe podívat na Facebook – pravá jména tam najdete, to ano. Ale těch falešných a pozměněných (tedy rozhodne neodpovídajících jménu uvedenému na rodném listě či občanském průkazu) tam najdete miliony. Pak by jim možná došlo, že lpění na Pravidlech, která prakticky nikdo nemíní dodržovat, je dost zvláštní úchylka