Neklikejte na “Girl Killed Herself” na Facebooku, jenom další podvod

Neklikejte na "Girl Killed Herself" na Facebooku, jenom další podvodTisíce kliknutí mají bit.ly odkazy vedoucí na vlnu podvodných aplikací “Girl Killed Herself After Dad Posted THIS on her Wall”. Paradoxně jde o znovuzrození už dříve použitého podvodného schématu. Přesto stále úspěšně funguje.

OMG!! One 18 Year Old Girl Killed Herself After Raped By Her Step-Brother !! See This Uncut Video Here…

This Girl killed herself after her dad Posted something on her wall!

This Girl KILLED herself after her DAD posted THIS on her wall!Holy crap; Girl killed herself after dad posted on her wall

Poprvé se “Dívka co se zabila” (“poté co její otec vložil něco na zeď” a několik dalších variant) objevila nejspíš už někdy v létě (viz Hoax: Po Facebooku se šíří falešné varování před virem. A škodí víc, než by škodil virus, případně Girl who killed herself virus hoax spreads on Facebook.. but beware of scams od Sophosu). Aktuální podoba se na Facebooku nicméně opět nezastavitelně šíří už někdy od včerejšího dne – Facebook klasicky selhává v zablokování aplikací, které jsou zneužívány k dalšímu šíření.

Podvod je v podstatě neškodný – aplikaci dáte práva k vložení čehokoliv na vaši zeď a tím ji zaručíte možnost oslovit i vaše přátele a nalákat je. Potud tedy klasický scam (podvod) a spamware.

Ve skutečnosti jde ale hlavně o to, abyste se zúčastnili některé ze “soutěží” o iPhone, iPad či další věci. Pokud se budete překvapivě dívat na češtinu v těchto soutěžích, není na tom nic překvapivého – jde o soutěže kterých je Internet plný a “Girl Killed Herself” je ve skutečnosti pouze “affiliate” těchto soutěží – za hlupáky co mu naletí tak získává peníze.

U některých soutěží je důležité si všimnout, že jsou podmíněny posláním SMS. V extrémních případech dokonce členstvím – znamená to tedy, že pokud na něco takového naletíte, budete mít velmi brzy postaráno o zábavu nad studováním vašeho telefonního účtu. Mimo jiné to může znamenat i to, že vám budou posílány zpoplatněné SMS (posílány vám, nikoliv opačně) se kterými zažijete jistě pěkné vánoční svátky. A můžete přijít o poměrně velké peníze.

V některých případech podvod vede na wall.bieberfans.us, Facebook aplikace najdete například na apps.facebook.com/the-true-story, apps.facebook.com/cryingshame či apps.facebook.com/novemberstory (a podle všeho jich možná budou i desítky). Bit.ly odkazů je také řada – http://bit.ly/dI4M5d+ (960 kliknutí), http://bit.ly/e5AjK0+ (1 742 kliknutí), http://bit.ly/hdVgIO+ (4 730 kliknutí). Vedou na některou z mnoha Facebook aplikaci (odkazy v tomto článku vedou na statistiku příslušných bit.ly odkazů).