(Nejen) ruská trolosféra šíří nesmysly „Jak zabránit smazání Telegramu“ a fake news o tom, že Apple chce cenzurovat Telegram

Na českém Twitteru se šíří následující nesmysl. Šířen je účty co spadají do „ruské trolosféry“, jak je ostatně vidět i z toho, že je to překlad z ruštiny. Doprovázen je nesmysly jako „Lidé začínají mít strach o své aplikace“ či „Komunisté se nezastaví před ničím„.

Samotný návod je úsměvný ve dvou ohledech – je návodem pro nastavení rodičovského zámku a nemá nic společného s tím co Apple může, nemůže a dělá či nedělá. Hlavně by to něčemu jako odebrání aplikace nezabránilo.

Ještě úsměvnější to je v ignorování reality – Parler čerstvě odebraný z App Store zůstal všem uživatelům v mobilních telefonech. Stejně tak je to u řady předchozích aplikací co byly odstraněny z App Store. A bylo tomu i u Telegramu, který tímhle také jednou prošel. V roce 2018 (viz Telegram z App Store zmizel, protože sloužil k šíření dětské pornografie a Telegram odstraněn z App Store důvodem je „závadný obsah“).

Nutno dodat, že se totéž šíří i v angličtině (například zde) a je to i přímo doprovázené fake news o tom že „Apple plánuje cenzurovat Telegram“).