Co se stalo s e-knižní revolucí je vlastně docela dobrá otázka.

Dvanáct let po prvním Kindle se na to ptají ve What happened to the ebook revolution? Vzpomínají na to, že pár let po prvním Kindle se objevovaly předpovědi konce klasických knih. Skutečnost je, že e-knihy tvoří zhruba 20 procent knižních prodejů a lidé stále milují číst klasické knihy.

Značně je to asi dáno tím, že e-čtečky jsou prostě stále nepříliš praktická a příjemná zařízení (byť ty s e-inkem eliminují některé nepříjemné vlastnosti klasických tabletů). Ale jak ve výše odkázaném článku také upozorňují, dost hodně si za to může trh sám. Válka mezi Apple a dalšími hráči, nešťastné cenové podmínky, licenční problémy.

TIP: Loni v dubnu vyšlo Dítě v síti. Můžete ho mít v krásném papírovém provedení ale i v elektronické podobě na Alza.cz.

E-čtečku samozřejmě mám a jednou za pár měsíců ji cvičně zapnu, občas nechám aktualizovat a pak na ní zase zapomenu. Pár knih jsem nakonec přečetl na iPadu, kde to bylo pohodlné a milé. Ale jinak jsem vlastně dost špatný příklad, papírových knížek čtu zoufale málo, pár kusů do roka. Dáno je to tím, že čtu záplavy online zpráv, článků a dalších věcí a na knížky už čas nezbývá.

Papírové knížky mám ale stále radši než ty ve čtečce. Prostě není nad to vzít do ruky skutečnou knihu, cítit vazbu, papír i vůni nového výtisku.