Ten obrázek vlčí smečky, co tak sdílíte na Facebooku? Jenom další #fake #hoax

Hoax co nikdy neumře. Obrázek smečky vlků procházejících zasněženou krajinou tvrdí, že v čele jsou “staří nebo nemocní” a poslední má jít alfa vlk (v textu mu říkají leader). Jestli jste onu fotku sdíleli, tak jste selhali. Je to hoax. Výmysl,

Skutečnost je ta, že vepředu jsou ti nejsilnější. Vyšlapávají cestu a usnadňují tak cestování všem dalším, zejména těm nejslabším.

56567335_10157093937744931_8345830903120920576_n.jpg

Původní anglický text v hoaxu: “A wolf pack: the first 3 are the old or sick, they give the pace to the entire pack. If it was the other way round, they would be left behind, losing contact with the pack. In case of an ambush they would be sacrificed. Then come 5 strong ones, the front line. In the center are the rest of the pack members, then the 5 strongest following. Last is alone, the alpha. He controls everything from the rear. In that position he can see everything, decide the direction. He sees all of the pack. The pack moves according to the elders pace and help each other, watch each other.

Českých textů je řada, šiřitelé tohoto hoaxu velmi často přidávají různá moudra. Například:

Jako první tři jdou staří nebo nemocní vlci, udávají tempo smečce. Kdyby tomu tak nebylo, mohli by se natolik opozdit, že by ztratili kontakt a zahynuli. V případě útoku na smečku by se naopak pro ostatní obětovali. Za nimi kráčí pět silných vlků, ti tvoří přední nárazovou linii. Uvnitř smečky jsou všichni ostatní a za nimi zase pět zdatných jedinců. Úplně poslední a sám jde alfa vlk, který na vše dohlíží a udává směr. Všichni ve smečce se vzájemně sledují a pomáhají si v případě potřeby.

Kéž by byl i člověk člověku vlkem !

Originál fotografie najdete v BBC Frozen Planet – in pictures  a (samozřejmě) obsahuje správný popisek. Takže to co sdílí a vytvářejí hlouposti si vše mohou snadno ověřit. Rozhodně ještě předtím, než budou sdílet hoax.

Originál popisku u fotografie: A massive pack of 25 timberwolves hunting bison on the Arctic circle in northern Canada. In mid-winter in Wood Buffalo National Park temperatures hover around -40C. The wolf pack, led by the alpha female, travel single-file through the deep snow to save energy. The size of the pack is a sign of how rich their prey base is during winter when the bison are more restricted by poor feeding and deep snow. The wolf packs in this National Park are the only wolves in the world that specialise in hunting bison ten times their size. They have grown to be the largest and most powerful wolves on earth. Photograph: Chadden Hunter/BBC NHU

Stále nevěříte?

Tenhle hoax, nebo chcete-li i fake, vyvrátil Snopes už někdy v roce 2015 v Do the Oldest and Weakest Wolves Really Lead the Pack?

TIP: Jak ověřovat obrázky? Tipy najdete v Jak poznat, že ta zpráva, obrázek či informace je prostě hoax, podvod či čistá lež?