Vy o nás špatně píšete! Už vám nebudeme posílat tiskové zprávy. A taky vás zablokujeme na Twitteru!

Někdy tak před dvěma lety jsem se od jedné “tiskové mluvčí” dozvěděl, že o jejich firmě špatně píšu, takže mi odměnou udělají to, že už mi nebudou posílat tiskové zprávy. Hodně mě to pobavilo. Za kritiku ten nejhorší trest. Nedostanu už žádnou tiskovou zprávu. Aby to tehdy bylo ještě lepší, tak jsem se později dozvěděl, že mi ani nebudou odpovídat na otázky.

Takové typické nepochopení toho, co (nebo kdo) je to tiskový mluvčí. Stačí se ostatně podívat na odstrašující případ v podobě Ovčáčka, abyste věděli, jak nikdy tiskový mluvčí nemá vypadat. Ani co si nesmí dovolit.

Ale to už je historie. Ona “tisková mluvčí” už asi ani tiskovou mluvčí nedělá. Nebo všechny co kdy o té společnosti něco napsali postupně dala na černou listinu a tím pádem se stala ‘ona i ta firma) nakonec neviditelnou.

Připomněla mi to skvělá zábavná věc, se kterou se právě setkal David Slížek, šéfredaktor Lupa.cz. Tiskový mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu ho zablokoval na Twitteru. Samozřejmě proto, že David a Lupa mají tu drzost, chtít po MPO něco k zábavné aféře paní ministryně ohledně Wi-Fi a mobilních dat.

2019-02-25 15_39_31-(1) David Slížek on Twitter_ _Tak jsem s panem Řepkou mluvil po telefonu a prý j.png

To zdůvodnění @mluvcim (což je účet Milana Řepky a také účet kde Davida blokuje, neblokuje mu totiž @mpo_tweetuje) je zábavné. Třeba v tom, že asi vlastně sám pořádně neví jestli je to jeho soukromý účet (tam vlastně ať si blokuje koho chce) nebo účet mluvčího Ministerstva – tam je totiž nějaké blokování “nepohodlného” novináře zásadně špatný nápad. A zároveň dost dobrý důvod k tomu aby Ministerstvo změnilo mluvčího. A ještě dost dobrý důvod k tomu se tomu všemu začít smát.

2019-02-25 15_43_16-(4) mluvciMPO (@MluvciM) _ Twitter.png

Vlastně je to opět takové klasické poměřování pondíků, starý dobrý e-peen. V tomto případě navíc zcela zbytečný – blokování nikomu nebrání nadále číst co daný účet píše.

Takové trapné blokování

Blokovat nebo tlumit na Twitteru? je vysvětleno jak to na Twitteru je s blokovánímtlumením. V tomto případě přitom stačilo Davida hodit na Mute/Ztlumit – ten by se o ničem nedozvěděl a tiskový mluvčí MPO by měl klid – nic by od Davida neviděl, nedostával by od něj tweety, zprávy, zmínky, prostě  nic.  David by se o tom navíc nedozvěděl, prostě by jen nedostával reakce (což nedostává tak jako tak).

2019-02-25 16_19_40-(4) Otakar Schön on Twitter_ _a to je @MluvciM srab, nechce dělat svojí práci, n.png

Celé je to hloupější ještě o ten rozměr, že pokud někdo dělá tiskového mluvčí, tak přece musí vědět, že tímhle krokem zbytečně vyvolá pozornost.  Přesně jak píše Ota … Streisand efekt je jedna z nejzákladnějších pouček v PR a komunikaci (ostatně viz Co je to Streisand Effect? Aneb proč je lepší někdy věci neřešit).

Mluvčí MPO mi dal ban.

Zablokovaný je navíc Honza Novák – redaktor České televize. Samozřejmě taky proto, že má nepohodlné otázky.

2019-02-25 16_41_16-(2) Honza Novak (@Jan_p_novak) _ Twitter.png

Etiku vem čert, ale co třeba služební předpisy?

Ano, ten postřeh od Martina Tajtla (viz screenshot níže) je docela trefný. Služební předpis náměstka ministra vnitra pro státní službu ze dne 14. prosince 2015 (PDF). 2019-02-25 16_42_51-(3) Martin Tajtl on Twitter_ _Vážený @mpo_tweetuje rád bych vám připomněl služeb.png

A o co že jde v článku pět a šest?