Integrace posílání zpráv na Facebooku, Instagramu, WhatsApp a Messengeru? Zásadní problém pro soukromí

Mark Zuckerberg má nový “osobní projekt”. O kterém prý navíc musí přesvědčit zbytek Facebooku*). Pro dobro lidí, aby mohli být v kontaktu se svými blízkými, dojde k integrace zpráv mezi všemi čtyřmi aplikacemi, které Facebooku patří. Těmi čtyřmi, které vcelku zasahují na 90 a více procent internetové populace, která je Facebooku dostupná (jediné kde má mezery je Čína, ale tam je WhatsApp poměrně dobře uchycený i přes tamní cenzuru).

Nejásat, tohle je zásadní problém. Pamatujete, když někdy před rokem Facebook propojil uživatelská data s WhatsApp a Evropská Unie mu to (klasicky s křížkem po funuse) zakázala? Byl to zásadní problém pro soukromí, ochranu osobních dat a informací – a nevyhnutelné, protože totéž chce Facebook udělat v daleko větším měřítku.

Pokud Facebook propojí všechny čtyři aplikace (dělá to přece pro dobro svých uživatel), tak bude mít největší a nejdokonalejší databázi o devadesáti procentech světa. Takovou, která navíc zasahuje i na lidi, kteří ani jednu z aplikací nemají a nepoužívají (ale používají ji lidé, kteří jsou jejich blízcí).

Masivní databáze nejenom Facebooku umožní identifikovat každého bez ohledu na to jestli používá či nepoužívá Facebook, ale také mu umožní tato data zpeněžit. Klasicky, prodejem reklamy, ale také jak již víme ze záplavy případů v minulosti, přímým i nepřímým prodejem třetím stranám. A co je také nutno zdůraznit, také jakýmkoliv státním orgánům, která tato data buď budou požadovat, nebo kde je Facebook ochotně vymění za nějakou tu spolupráci.

TIP: Starší Pomůže smazat účet na Facebooku, aby mě Facebook přestal šmírovat? se dostane někam zcela jinam. Jedna Firma (Facebook) nás bude šmírovat v jednotně identifikovaném prostředí pomocí čtyř aplikací. Facebook vás šmíruje, všude kde to jde. Jak se zbavit šmírování Facebookem? bude nutné doplnit o ochranu před řadou dalších kanálů.

Facebook se zároveň dostane ke každé zprávě, kterou si s někým pošlete ve WhatsApp, Facebooku. Messengeru i Instagramu. Příslib end-to-end šifrování nemá žádný vliv na to, že vše co posíláte je Facebooku dostupné – pouze to chrání před odposloucháváním cestou.

V nebývalé míře Facebook provede aktualizaci vztahů mezi lidmi – doposud neměl vše potřebné, v poměrně značném počtu případů totiž nebyl schopen identifikovat určitého uživatele Instagramu jako uživatele WhatsApp či Facebooku. Propojením zpráv mezi všemi čtyřmi aplikaci bude mít společný identifikátor. Což mu také umožní v nebývalé míře pospojovat informace o vašich přátelích, známých a kontaktech. Zjistí i veškeré pracovní vazby, najde jakékoliv používání více telefonů – ať už pracovní vs. soukromý, nebo takový, kde se dotyčný snaží chránit soukromí.

Zvláštní zmínku si zaslouží nové rozšíření databáze identifikovaných obličejů. Doposud oddělená data z Instagramu a Facebooku (miliardy perfektně identifikovaných selfie, jako základ) se stanou propojená.

Metadata a peníze

K dispozici bude nové obrovské množství identifikovaných metadat – geolokační, co používají lidé za aplikace, jaké navštěvují weby, s kým si píší, s kým komunikují přes SMS, komu volají přes klasické hlasové volání či přes všechny aplikace Facebooku. Kolik času tráví online, kdo jsou jejich děti, rodiče, partneři, kolegové, milenci či milenky. K tomu zájmy, tajné i veřejné, zdravotní stav, finanční situace, do jakých obchodů chodí, kam jezdí na dovolené, prostě všechno na co si jenom dokážete vzpomenout. Včetně příspěvků, fotek i videí, které nikdy zveřejněny nebyly. Protože i to si Facebook schovává, to co jste se nakonec rozhodli vůbec neodeslat.

To vše prohledávatelné, analyzovatelné a komerčně využívané. A také, dříve či později, nabízejí API pro přístup státních složek, přesně podle toho, jak hodně se bude chtít Facebook zalíbit. Od extrémních přístupů v Číně či dalších represivních režimech, až po přátelská a neveřejná partnerství v jiných zemích.

TIP:  Jak skončit s Facebookem. Návod pro provozovatele weby, firmy a podnikání

*) Správně jste pochopili, další skvělý výmysl PR mašiny Facebooku. Dělá se to pro dobro lidí, ve Facebooku to musí nejprve prorazit, Mark za to bude bojovat.