Jan Melvil Publishing vstoupil do kontroverzích vod výzev k bonzování

Narazili jste na nelegální výskyt knihy od Jan Melvil Publishing? Račte pokračovat do bonzovacího formuláře Hlášení nelegálního šíření našich knih a e-knihu či audioknihu nahlásit. Na Twitter tohle vyvolalo poněkud emoce. Někdo to označuje za udavačství, pro někoho to je “babišovské“. Tomáš Baránek se k tomu dlouze vyjádřil a říká, že ta jejich výzva má získat tipy na místa, kde se jejich knihy šíří nelegálně, aby mohli šíření zabránit. Nikoliv k postihu šiřitelů.

2017-07-22 11_03_05-Hlášení nelegálního šíření našich knih _ Jan Melvil Publishing.png

Tomáše chápu. Melvil Publishing mám velmi rád, je to jedna z nejvíce sympatických (knižních) aktivit v Česku. Osobně si myslím, že onou výzvou (a hlavně formulářem) šlápl trochu vedle. Je to ale částečně dáno i tónem, který místo něčeho na způsob “pomozte nám” prostě suše zpřístupňuje klasický (a vždy trapně působící) bonzovací formulář. K čemuž musím opravdu dodat, že to plně chápu, rozumím tomu.

K čemuž je ale jednu věc nutno dodat. Pirátství, šíření nelegálních kopií, prostě nejde zastavit. Nezastaví to ani nahlašovací formuláře, nezastavil to celý slavný hudební a filmový průmysl. Snahou zastavit (či ztížit) to touhle formulářovou aktivitou si Jan Melvil Publishing zbytečně kazí renomé a pověst.