Infografika: Kam kráčí Google+? A test další služby na infografiky

Další dílek hrátek s nástroji na tvorbu infografik. A také malá pozvánka – v pátek 9.  května v 10:05 až 10:15 (možný začátek) na Studio Zet (www.zet.cz) což je Rádio BBC na téma budoucnosti Google+. Což je návazné na můj dlouhý článek, který vyšel právě před týdnem na www.067.cz -viz Z Google+ odešel šéf: Čtvrtá sociální síť značky Google je zralá na výrazné změny (pozor, placený obsah).

Pokus o infografiku níže má samozřejmě opět řadu nedostatků, ale na druhou stranu, trvalo to zhruba hodinu, než vznikla (včetně toho že jsem ji už několikrát uložil do PNG, abych zjistil, že tam někde zůstala nějaká chyba).

Protentokrát je nástrojem www.piktochart.com a je podstatnější pokročilejší i flexibilnější než předchozí testovaný Infogr.am (viz Snadné infografiky pomocí služby Infogr.am – zejména pokud máte graf a menší nároky).

Z Google+ odešel šéf: Čtvrtá sociální síť značky Google je
zralá na výrazné změny
(pozor, placený obsah)

Netrapte se a začněte nějakou šablonou

Pokud se vydáte zkoušet Piktochart.com, tak doporučím nejprve zkusit nějakou z dostupných šablon – v PRO (placené, od 29 USD měsíčně, včetně velmi dobrých cen pro vzdělávání či neziskovky) verzi najdete samozřejmě podstatně více šablon a také více ikonek a možností, ale zdarma dostupná verze se ukázala jako překvapivě bohatá na možnosti i použití. A jediný “nedostatek” nakonec je, že na konec vaší infografiky přidají vlastní logo.

Doporučení na začátek s šablonou samozřejmě platí zejména pokud nemáte žádné zkušenosti se skládáním infografik z jednotlivých prvků, grafů, obrázků, ikonek a textů . Piktochart.com je založený opravdu na tom, že si všechno poskládáte, klasicky přímo v prohlížeči. A pokud to neumíte, případně navíc nemáte trochu toho citu pro barvy, velikosti fontů a další věci, tak to moc dobře nepůjde.

Nástroj je to opravdu hodně pokročily a umožňuje prakticky všechno – barvy, velikosti, umisťování, zarovnávání, seskupování, zamykání prvků, zmenšování i zvětšování. K dispozici jsou i desítky ikon, tedy něčeho co budete pro infografiky hodně potřebovat. Můžete veškeré texty snadno editovat, nahrávat vlastní obrázky a vybírat z bohaté nabídky grafů, map, různých druhů čar a dokonce vkládat videa.

Výslednou infografiku můžete stáhnout (JPG/PNG a v placené i PDF) a použít samostatně, případně ji zveřejnit přímo na Piktochart.com a buď na ní jenom odkazovat nebo získat EMBED kód pro váš web (proto je například možné nejenom kládat videa, ale prvky v infografice mohou být odkazy).