Facebook si četl (a možná ještě stále čte) vaše SMS

Podle ReadWriteWeb (viz Report: Facebook Read Users’ Text Messages) odvolávajícího se na The London Sunday Times a Fox News Facebook připustil, že četl (zpracovával) SMS zprávy uživatelů svých aplikací. V ramci testování před “spuštěním vlastní služby pro posílání zpráv”. Což samozřejmě, z hlediska Facebooku dává zcela logiku, z hlediska uživatele je to ale pro změnu zcela absurdní nápad.

Zda (a proč)  je četl (a stále případně čte) a zpracovával se nejspíš už nikdy reálně nedozvíme, ale jedno je jisté. Prostý pohled na Facebook for Android ukazuje, že Facebook má veškerá práva k práci se SMS, včetně odesílání SMS (konkrétně ODESÍLÁNÍ ZPRÁV SMS, ÚPRAVA ZPRÁV SMS A MMS, PŘÍJEM ZPRÁV SMS, ČTENÍ ZPRÁV SMS A MMS) – což samo o sobě je poněkud absurdní, protože klient Facebooku pro mobilní telefon nemá s vašimi SMS jakkoliv pracovat.

Jak je na tom iPhone/iPad? Svým způsobem ještě hůře. Žádná specifická práva se tam nepřidělují a vykrádání telefonních seznamů i řada dalších velmi nevhodných činností je tam běžná záležitost. Opět bez vědomí uživatele. Podle dostupných informací ale iOS neumožňuje žádným standardním způsobem přistupovat k SMS, takže téhlé “radosti” byli snad uživatelé aplikace Facebooku na iPhone ušetřeni.

Facebook se k vašim SMS na Androidu dostal někdy v červnu loňského roku – náhlé přidání požadavku na přístup k SMS se tehdy setkalo s velkou nevolí uživatelů. Co navíc, “Facebook for Android” je aplikace automaticky předinstalovaná na většině Androidů a uživatelé tak ani netuší, jaká práva vlastně aplikace dostala.

Vlna protestů a zájem médií loni v červnu nijak zájem Facebook o SMS uživatelů neomezil. Aktuální verze aplikace stále vyžaduje totožná práva. Facebook tak může SMS číst, měnit, přijímat i posílat. Bez vědomí uživatele. A aniž by cokoliv takového pro činnost této aplikace potřeboval.