Facebook a FTC nejspíš dospějí k dohodě, hovoří se o 20 letech dozoru

Dva roky americká FTC (Federal Trade Comission) šetří Facebook a jeho vztah k soukromí. Šetření odstartovaly změny z roku 2009 – tehdy Facebook použil svůj oblíbený trik, část informací o uživatelích otevřel veřejně. A uživatelům dal pouze možnost do dodatečně změnit. Řada stížností nakonec vyvolala vyšetřování FTC.

Pokud dojde k dohodě mezi Facebook a FTC, bude to mimo jiné znamenat i to, že Facebook se v roce 2009 provinil proti zákonu – a Facebook byl ochoten k dohodě. Obejde se tak bez soudního procesu, ke kterému by porušování pravidel ochrany soukromí i zákonů týkající se podnikání a soukromí vedlo. Podle WSJ (Facebook Retreats on Privacy) by Facebook v rámci dohody měl souhlasit s 20 lety dozoru – FTC bude dvě desítky let mít právo na audity týkající se soukromí uživatelů. A Facebook bude muset od uživatelů vždy před závažnými změnami získat prokazatelný souhlas, v praxi tedy bude muset přestat s opakovanými změnami v oblasti soukromí, které si “nechá” uživateli “schválit” až zpětně.

Podobnou “dohodou” skončilo šetření Google (viz FTC chystá antimonopolní šetření Google) – ve hře je také 20 let dozoru a audity (každé dva roky nezávislou třetí stranou), navíc ještě každé tři roky kontroly stížností zákazníků.

PaidConent.org se v Regulator Tormenting Facebook Wants To Be Liked—On Facebook baví nad ironií, kterou je “like us on Facebook” pod každou zprávou od FTC a silná slova varující v FTC Facebook Page Privacy Notice před Facebookem, který může zacházet s informacemi uživateli.