F8: Facebook si ještě více zaváže poskytovatele obsahu

Vedle dvou zásadních změny byly na F8 představeny i některé další novinky – je na nich vidět strategie Facebooku v jedné zásadní oblasti, tedy těsnějšímu připoutání poskytovatelů obsahu na Internetu. Pro ty je Facebook už delší dobu významným zdrojem návštěvnosti. A nové sociální aplikace umožní vazbu mezi nimi a Facebook nejenom prohloubit, ale udělat ještě více nenahraditelnou.

Facebook ohlásil úzkou spolupráci s Yahoo! – Yahoo News se stane “kurátorem” zpravodajského obsahu pro Facebook – Yahoo Pulse prostřednictvím ještě detailnější integrace Open Graph prováže Facebook a své zpravodajské aktivity – uživatelé Yahoo lépe uvidí co jejich přátele zajímá ve zpravodajství (a na Yahoo vůbec, protože u pouhého zpravodajství určitě nezůstane). Spojujícím prvkem bude Facebar – součást stránek Yahoo s fotografiemi vašich přátel, který po rozkliknutí umožní zjistit, co vaši přátelé čtou.

V rámci spolupráce dojde i k integraci obdobné funkčnosti k televiznímu obsahu (viz www.intonow.com), budete tak moci objevovat nový obsah podle toho jak je oblíbený vašimi přáteli a sledovat žebříčky nejvíce sledovaných TV pořadů. Uvedené změny se na Yahoo! neobjeví hned ale až během několika příštích měsíců.

Yahoo již dříve integrovalo Facebook – v podobě možnosti přihlášení přes účet na Facebooku i možnosti, které nabízel Facebook Connect. Nová podoba integrace by měla umožnit více. Hlavně ale bude moci, skrz Facebook aplikkaci, získat cestu k profilům uživatelů na Facebooku. Více o aktivitách Yahoo v tomto směru viz Yahoo! Connects With Facebook: Adds Your Friends as Social Editors of Yahoo! News (tisková zpráva), news.yahoo.com/activity-learn-more a Hear about the news from a trusted source… your friends!

Netflix míří také na Facebook se svým televizním a filmovým obsahem, podobně jako Yahoo! Na F8 byla předváděna možnost sledovat totéž co vaši přátelé, aniž byste opustili Facebook. CEO Netflixu, Reed Hastings, ale upozornil, že tato funkčnost nebude dostupná v USA – důvodem jsou zákony na ochranu soukromí.

Paradoxně (a skoro poprvé v historii Facebooku) se něčeho tak velkého dočkají jako první uživatelé v zahraničí – Hastings hovořil o 44 zemích, kde tuto funkčnost chtějí “okamžitě” nabídnout. Česká republika mezi nimi asi nicméně nebude, jsme klasicky na seznamu “nepodporovaných”. Podrobnosti viz Watch this now: Netflix & Facebook.