Anonymita je nežádoucí. A když to řiká Randi Zuckerberg …

Vypadá to na další tažení proti zlým a nežádoucím anonymům na Internetu. Randi Zuckerberg je sestra Marka Zuckerberga, šéfa Facebooku. A také člověka, který už dlouho prohlašuje, že soukromí je přežitek (proto má na Facebooku pouze účet spravovaný PR oddělením a na Google+ skrývá všechno co skrýt jde).

Randi Zuckerberg: “Lidé se chovají o moc lépe, pokud vystupují pod svými skutečnými jmény … Myslím, že se lidé schovávají za anonymitu a myslí si, že za zavřenými dveřmi mohou říci cokoliv chtějí

Facebook’s Randi Zuckerberg: Anonymity Online ‘Has To Go Away’ ukazuje na nebezpečí toho, když pustíte ke slovu naivní jedince, kteří mají tendenci pronášet hlouposti s cílem prosadit vlastní ekonomické zájmy. Randi Zuckerberg je marketingová ředitelka Facebooku (a také sestra Marka Zuckerberga, což není až tak podstatné, možná). Podle Randi je řešení kyberšikany v tom, že se zamezí tomu, aby se lidé mohli na Internetu vyskytovat anonymně.

Je otázkou, zda Randi někdy chodila do klasické školy. Kdyby ano, tak by jistě věděla, že šikana na školách se děje neanonymně.Šikanující jsou známi, zpravidla jsou postrachem třídy i školy. A zpravidla jim to prochází velmi, velmi dlouho. A řešení tenhle problém nemá. Už nějaké ty desítky let co existuje.

Jediný reálný důvod proč Facebook chce dosáhnout užívání skutečných jmen je čistě ekonomický. “Konkrétní” a ověření lidé se lépe prodávají marketérům.

Bohužel Randi je marketingovou šéfkou Facebooku, který je všechno, jenom ne prostředí kde se proti kyberšikaně můžete jakkoliv bránit. Můžete šikanující “účet” nahlásit, ale s 750+ miliony uživatelů a nulovou podporou uživatelů se nestane nic. Facebook jakékoliv stížnosti ignoruje a nekomunikuje.

Na Facebooku jsou desítky milionů falešných účtů, miliony účtů domácích mazlíčků, miliony dalších falešných účtů používaných pro spam a šíření virů. Za pět a více let existence s tím Facebook nedokázal nic udělat. Měsíc co měsíc budou miliony takovýchto účtů mazány aby se znovu objevily. A při mazáni budou postiženy i účty skutečné, které nikdy být mazány neměly.

Pokud by Facebook chtěl hrozivou podmínku “pouze reálná jména” uskutečnit, bude muset začít bojovat na jiném místě – uzákonit ve všech zemích povinnou identifikaci všech osob online. Zavést digitální podpisy a identifikace už v okamžiku přihlášení k počítači. Pokud Facebook chce něčeho takového dosáhnout, tak je jasné, že jde o konec Internetu tak jak jej známe.

Skutečnost je taková, že požadavek na reálná jména na Facebooku (a obecně na Internetu) nic neřeší. V některých případech pomůže, ale pouze málo a nedostatečně. Zamezí skutečně kyberšikaně i nevhodnému chování u jedinců, kterým záleží na tom, s čím je jejich jméno spojováno. V ostatních případech ale nezmění vůbec nic. Řadě lidí je to jedno, ještě větší množství lidí si v moment nevhodného chování neuvědomí důsledky – elektronická komunikace samotná je problémem. Jde o neosobní vztah, který není stejný jako když s druhou osobou stojíte tváří v tvář.