Jak získat fotografie z Facebooku (a dostat je do Google+)

Pokud máte na Facebooku větší množství fotografií, měli byste se je (ve vlastním zájmu) čas od času alespoň uložit k sobě do počítače. A když už v tom budete, stejný postup můžete využít pro převedení fotografií z Facebooku kamkoliv jinam.

Následující postup nevyužívá žádných cizích služeb, aplikací ani podobných věci – využívá základní funkčnost Facebooku, tedy možnost získat obsah vašeho profilu.

Poznámka: Výhoda tohoto řešení je i v tom, že vás “přinutí” si udělat (konečně) zálohu informací, které jste Facebooku svěřili.

Poznámka: Čistý začátek na Google+ (či jinde) má smysl pro případné zvážení toho, jestli má vůbec smysl někam hromadně překopírovat spoustu fotografií, které měly význam/smysl možná někdy v době, kdy jste je na Facebook nahráli. Google Picasa (Google Photo) navíc umožňuje nahrání fotografií v kvalitě podstatně lepší, než v jaké je poskytne Facebook (po nahrání je změnšil). Takže doporučují zvážít, jestli hromadné nahrání má opravdu smysl.

  • Přišel-li vám e-mail (a může to trvat poměrně dlouho, opravdu až několik hodně hodin – v mém případě šest), stáhněte si ZIP archiv s informacemi z Facebooku. Ten se uloží kamsi na váš disk (kam si vyberete) a budete ho muset rozbalit – opět někam na svůj disk.

  • V rozbaleném archivu najdete všechny své fotografie z Facebooku – bohužel (jak už to tak u Facebooku chodí) s pomršenými názvy složek. A samozřejmě nepočítejte s tím, že by se jakkoliv zadařilo to převést i s popisky. Samotné fotografie jsou pojmenované číselně, odpovídá to identifikátoru, který jim přidělil Facebook.

  • Na Google+ je můžete dostat tak, že je nahrajete přímo v Google+ – stačí si vytvořit album (alba) a do nich nahrát fotografie z disku (kam jste si je rozbalili z ZIPu). Případně nahrát jenom některé fotky.
  • Druhá možnost je stáhnout si Picasa, nainstalovat a fotografie na disku zpracovat v Picasa aplikaci na počítači a poté je nahrát do Picasa (čímž se objevi i ve vašich albech na Google+). Právě tenhle druhý postup bych doporučoval, pokud je technicky možný.

Pozmámka: Pokud se rozhodnete využít nějakou službu či aplikaci nabízející “přenos” fotek z FB na Google+, věnujte pozornost právům, které této aplikaci dáte – bude se objevovat více a více pokusů o zneužití této věci. Zároveň pamatujte, že Facebook zakazuje přístupk jeho službám jakýmkoliv “automatizovaným” způsobem a využití podobných služeb může vést k tomu, že přijdete o účet na Facebooku.