Facebook měl ohlásit cosi “Awesome”, ohlásil redesign Chatu, Group Chat a Video volání (Skype)

facebook-zuckerberg-open-graphDlouhé povídání Marka Zuckerberga bylo opravdu dlouhé, mluvil široce, o ničem a neřekl vlastně vůbec nic, co bychom už nevěděli. Ano, Facebook má 750M uživatelů. A lidé sdílí, čím dál tím více.

Nuda, velká nuda – tak lze označit desítku minut hovoru Marka Zuckerberga na dnešní tiskové konferenci. Facebook měl oznámit cosi “awesome”. Místo toho Zuckerberg opakoval dokola mnohokrát to samé, zmínil 750 milionů uživatelů (což už všichni víme). Uvedl, že lidé sdílí více a více, tento rok 2x tolik co loni. Plynule přešel k logaritmickým křivkám. Bohužel Mark Zuckerberg není Steve Jobs, takže mluva, přednes ale i prezentace vypadají poněkud jinak.

Po deseti minutách povídání o ničem se Mark Zuckerberg nedostal k ničemu “awesome” – jediné sdělení z prvních deseti minut je – lidé sdílí více a více a budou sdílet více a více.

Facebook Group Chat (stále nic “Awesome”)

Po deseti minutách čarování s exponenciálními grafy došlo na sdělení, že “polovina uživatelů používá Groups, které jsme uvedli před rokem“. A k oznámení novinky – Group chat a nový design chatu a videochat.

“Lidé milují chatování ve Skupinách,” uvedl Facebook na konferenci. Výsledek je ten, že “jedním kliknutím přidáte přátele do Skupiny a můžete začít chatovat” – tolik k první novince, Group Chat.

Poznámka – Facebook Groups už Group Chat umožňovaly, takže o tom je celé oznámení “novinky” trochu nešťastné. Facebook pouze umožní založit “adhoc” skupinu, která bude moci chatovat.

Facebook Video Calling (Skype ve Facebooku)

Video Calling https://www.facebook.com/videocalling – je další novinkou, dle očekávání výsledek spolupráce mezi Facebookem a Skype. Stejně jako v předchozím případě i Video Calling je funkčnost, kterou Google zahrnul do své sociální sítě Google+ spuštěné před několika dny.

Video Calling budete moci používat pouze za předpokladu, že váš prohlížeč bude podporovat sofware nutné k provozování videa v prohlížeči. A podporuje pouze “volání” mezi dvěma účastníky.

Šéf Skype na tiskové konferenci označil Skype hlavně za video komunikaci a informoval, že polovina komunikací je právě video. “Byli jsme již na desktopu, jdeme do mobilů, míříme do obýváků, zjevně další místo jsou sociální sítě,” řekl šéf Skype.

Facebook a Skype mají podle šéfa Skype “dlouhodobý strategický vztah” a partnerství má i význam pro podnikání. “Video Calling Powered By Skype” …

Poznámka – proč je to pouze 1 to 1 a nikoliv skupinový videochat (Google v Google+ nabízí video chat pro 10 lidí)? Odpověď je pravděpodobně ve faktu, že skupinový videochat je zpoplatněná služba Skype. A nelze moc očekávat, že by Skype ochotně kanibalizovalo jedny z mála příjmů co má.

Dodatek – Facebook Video Calling je podle prvních informaci realizováno pomocí Java pluginu.

Očekáváte stále něco “Awesome”?

Bohužel, nic dalšího na tiskové konferenci oznámeno nebylo. “Awesome” se nekoná.