e-G8 bez překvapení, Francie je stále nepřítel Internetu

Nicolas Sarkozy nepřekvapil, Internet je nepřítel, regulace je nutná a nikdo neunikne. Účastnicí summitu podobné názory odmítají, ale boj to bude těžký. Francie a další vlády připomínají hudební a filmový průmysl. Neschopností či neochotou pochopit změnu, která je nevyhnutelná.

Sarkozy: An unregulated Internet is not democracy, but populism

Nicolas Sarkozy na e-G8 volal po regulaci Internetu, který by mohla například zamezit webům jako je WikiLeaks existenci na Internetu. Francie známá zavedením “třikrát a dost” v boji proti “pirátství”, snahám zdanit Google a snahou za každou cenu podporovat průmysly krachující vlivem neschopnosti přizpůsobit se měnícím se podmínkám tak nepřekvapila. Účastníci kongresu podobný přístup odmítli – Eric Schmidt (Google) považuje za přijatelné najít “technologické řešení”, které by vyhovělo oběma stranám, ale považuje za “virtuálně nemožné”, aby vláda pochopila změny dostatečně rychle.

Perry Barlow z EFF (Electronic Frontier Foundation) dokonce prohlásil, že je ve Francii aby Sarkozyho zastavil. Narážel přitom hlavně na dřívější prohlášení Sarkozyho, že Internet je “nové teritorium určené k dobytí”.

Barlow e-G8 označil za snahu o “imposing the standards of some business practices and institutional power centers that come from another era on the future, whether they are actually productive of new ideas or not.” (Copyfight: EFF co-founder enters e-G8 “lion’s den,” rips into lions)

e-G8 je všeobecně přijímáno jako setkání uspořádané pod diktátem “průmyslu a vládních herců”. Sarkozy podobnému pohledu nahrává i sňatkem s Carlou Bruni – svazek se zpěvačkou je všeobecně považován za konflikt zájmů. A Sarkozy se, podle kritiků, snaží vyhovět vlastní ženě i bojem proti pirátství.

Internet přinesl novou průmyslovou revoluci, používá ho přes dvě miliardy lidí, tedy třetina světové populace. Tři miliardy lidí mají mobilní telefony a Internet dnes představuje 20% ekonomického růstu. Internet ale také přinesl nutnost změn starých pravidel týkajících se duševního vlastnictví, autorského práva a řady dalších věci. Přinesl i nevídanou úroveň transparentnosti a svobody projevu.  A podle Erica Schmidta se “technologie bude pohybovat rychleji než vlády“.

To není jenom o tom, že by to nechápali,” uvedl Barlow. “Oni to nechtějí pochopit. Protože pochopit by znamenalo změnit něco, co je v zásadě jejich  náboženský pohled na to, jak svět funguje“.