Petr Blumentritt: Elektronické knihy jsou zatím stále onou “kuriozitou”, jak uvádí pan Kanzelsberger mladší

Vážený pane Dočekale,

Váš názor Vám neberu, pouze s ním nesouhlasím. Jsem jedním z nakladatelů a k Vašemu článku si dovoluji poznamenat následující:  Elektronické knihy jsou zatím stále onou “kuriozitou”, jak uvádí pan Kanzelsberger mladší.

Je otázkou, zda tomu tak bude i v budoucnu, to nikdo přesně neví a troufám si říci že ani Vy ne.  Názory o likvidaci knih v tištěné podobě jsem již slyšel v době rozmachu CD-romů , vida: ono nic. Uznávám přitom současné větší možnosti při využití Internetu. Je třeba připomenout, že e-knihy nejsou ani tak “problémem” nakladatele, ale spíše tiskáren a možná též knihkupců.

Pro nakladatele se jedná pouze o jiný výstup finálního produktu, namísto tištěné verze  bude verze elektronická. Podklady pro elektronickou verzi stejně nakladatel má, v současnosti slouží jako podklady pro tisk – jejich úprava pro čtečku nepředstavuje vážný problém.

Můžeme tedy spekulovat o vývoji knižního trhu, ale uvádět, že “Českým knižním vydavatelům hrozí zánik” je jemně řečeno přehnané, pokud by tento zánik měl být v souvislosti s e-knihami. Můžete se také všimnout, že spíše užívám termínu nakladatel – termín vydavatel se užívá častěji s vydáváním periodik.

Váš článek vyznívá, že tištěné knihy budou minulostí – já si to nemyslím. Mám-li představit svoji vizi (přičemž se mohu mýlit) : E-knihy i tištěné knihy budou existovat vedle sebe, ale v jakém poměru nevím. Pouze zákazník rozhodne, která z verzí bude dominantní – a kdo ví – třeba se objeví i nějaká další.

Petr Blumentritt
nakladatelství BLUG

P.S. Vaše fakta a “doporučení vydavatelům” jsou – promiňte mi-  trochu úsměvná. Celá problematika vydávání knih je trochu složitější, než si zřejmě myslíte…