Studenti jsou závislí na médiích, internetu, mobilních telefonech, tvrdí studie University of Maryland

Závislost na médiích, mobilních telefonech i internetu, je celosvětový problém. Studenti po celém světě jsou závislí na médiích, zejména mobilních telefonech. Mají kvůli tomu méně a méně času na studium i na kontakt s dalšími studenty. Mění se i vnímání a způsob práce s novinovými zprávami.

Students are Addicted to Media Worldwide Says New University of Maryland Study zjistila Marylandská universita ve spolupráci s Salcburskou akademií mediálních a globálních změn. Tisícovka studenzů z deseti zemí na pěti kontinentech se podrobila testu, vzdát se všech médií na 24 hodin. A po tomto dni popsat své zkušenosti. Řada z nich měla abstinenční příznaky. A je nedůležité, jestli žijete v rozvojové zemi nebo v zemi s pokročilou ekonomikou.

Studie probíhala i na Slovensku a slovenský student komentuje výsledek denní “abstinence” jako “Cítil jsem se smutný, osamělý a v depresi.

Studenti si nedokáží představit život bez jejich mobilních telefonů, laptopů a MP3 přehrávačů. A pokud je nemají, nedokáží fungovat. “Média je má droga, bez nich jsem ztracený, jsem závislý,” popsal zkušenost s denní abstinencí student z Velké Británie.

Většina studentů nedokázala 24 hodinovou abstinenci ani dodržet, upozorňuje studie. Média doslova ovládají jejich životy, ačkoliv je většinou chápou jako cosi z oblasti pohodlí, něco co jim pomáhá komunikovat s přáteli a získávat zprávy a informace. Bez médií ztrácejí kus sebe sama.

Řada studentů uvedla, že média formují i to, jak o nich ostatní lidé smýšlí. A také jak se oni sami dívají na sebe. A největší roli, podle samotných studentů, hraje mobilní telefon. Studenti jsou s ním emočně, ale dokonce i fyzicky sjednocení. Jeden z nich dokonce zmiňuje, že po určité době tak postrádal mobilní telefon, že z něj “vyndal baterii a alespoň držel vypnutý telefon v ruce“.

Autoři studie uvádějí, že studie vede k závěru, že bez ohledu na to kde studenti žijí, zprávy nevyhledávají, zprávy si nacházejí je samotné. Vstřebávají, takřka nevědomě, zprávy, které jsou jim předkládány kdesi na okraji jejich e-mailového účtu, na zdi Facebooku, či přicházející skrz Twitter a chat.

Studenti získávají jejich zprávy v kouscích po 140 znacích nebo přes Facebook. Chtějí zprávy dostávat tak jak se stávají s minimální filtrací,” říká Jessica Robert.  Studie zjistila i to, že pro studenty není rozhodující zda zpravodajství pochází od zpravodajských zdrojů, nebo je nacházejí na Facebooku jejich přátel. Zpráva je pro dnešní studenti “cokoliv co se děje”. A chtějí to vědět ihned, ať už jde o globální záležitost nebo o čistě osobní zájmy.