Prolux vs. Internet pokračuje, “Internet” zatím vítězí

Internet je velmi svobodné médium, a to se často nelíbí lidem a firmám, které jsou na něm kritizovány. Po provozovatelích diskuzních fór potom žádají odstranění diskuze – například kvůli poškození dobrého jména“.

Je to i případ realitní kanceláře Prolux táhnoucí se už doslova několik let. A táhnoucí se až k soudu v několika případech.

Společnost Internet Info nesouhlasí s rozhodnutím Městského soudu v Praze, který jí uložil smazání vlákna internetové diskuse na serveru Měšec.cz s příspěvky kritizujícími obchodní praktiky společnosti Prolux Consulting. Proti rozsudku se odvolala (tisková zpráva z 29.dubna 2010)

Odmítli jsme z fóra odstranit diskuzi čtenářů, kteří kritizovali realitní společnost Prolux. Nyní nás kvůli tomu čeká soud (Prolux žaluje FinExpert.cz: nesmazali jsme kritiku, FinExpert.cz z 18. prosince 2009, nyní součást E15.cz)

Soud nařídil smazání dvou slov: “jak sviňa”. Diskusní vlákno s kritikou Proluxu zůstává na Měšci včetně dalších žalovaných výroků,” komentuje krátce Ján Simkanič (Internet Info) dnešní soudní stání Prolux vs. Internet Info na Twitteru.  Viz též Soud rozhodl, že Internet Info nemusí smazat čtenářskou diskusi

V rámci odvolání, avizovaného v květnové tiskové zprávě, tak došlo k dalšímu malému vítězství “Internetu”, ale hlavně svobody projevu.

Je dobré připomenout, že před rokem soud rozhodl, že společnost Internet Info je povinna smazat diskuzní vlákno na stránkách finačního serveru www.mesec.cz obsahující mimo jiné i kritické příspěvky čtenářů na adresu realitní společnosti Prolux Consulting.

Důvodem se staly “výrazy, které se bezprostředně netýkají obchodní činnosti žalobce, jsou vulgární, urážlivé a obsahující výhrůžky” a jako takové prý poškozují dobrou pověst žalující strany. Mezi takové příspěvky patřilo například: společnost PROLUX “lže jako svině”, “zlikvidovat PROLUX”, “nikdy jsem si nemyslela, jaká jsem s prominutím husa a naletím podvodníkům”, “ahoj, také jsem obětí bezcharakterní a lživé firmy Prolux”.  (tisková zpráva z 29.dubna 2010)