Facebook Like (Líbí) se na webu nově chová jako původní Share (Sdílej)

Dlouho očekávaná změna je tu, Facebook nasadil novou podobu Facebook Like prvku pro webové stránky. Ten se teď chová jako dřívější Share prvek, do profilu uživatele jde kompletní odkaz s obrázkem. Tedy (skoro) stejně jako kdyby sdílel odkaz.

Na obrázku můžete vidět, jakým způsobem se projeví Share (Sdílej) v profilu uživatele na Facebooku (horní část) a jak se nově projeví Like/Líbí (spodní část). Facebook, jako obvykle, nenasadil hotové řešení, takže přes Like/Líbí se nepřenášejí správně obrázky – ty uživatel při Like/Líbí navíc ani nemá možnost ovlivnit. Je dost pravděpodobné, že správné používání og:description, og:title a og:image META  začne být ještě důležitější.


Nahoře odkaz vložený přes Share/Sdílej. Dole odkaz vložený přes Like/Líbí


Facebook Like/Líbí (FBML podoba!) už delší dobu umožňuje po samotném kliknutí na Like/Líbí doplnit i sdělení, tedy to co umožňoval v minulosti hlavně Share/Sdílej. Původní funkčnost Like/Líbí umisťovala do profilu uživatele pouze jednu řádku “X.Y se libilo ….” doplněnou názvem stránky a aktivním odkazem.

Stávající Share/Sdílej bude stále Facebookem podporováno. Za připomenutí stojí, že existují tři podoby – nejstarší je volání sharer.php adresy s otevřením sdílení v novém okně. Dvě novější umožňují zabudovat Share/Sdílej přímo do webové stránky a “otevření” v podobě JavaScriptového “okna” – ať už jde o fb:share (FBML) podobu nebo použití IFRAME verze.

Pokud chcete vědět více o tom jak doplnit Like/Líbí a další prvky do vašich webových stránek, zkuste Návod: fb:like (facebook Like Button) a jak na něj (a Návod: fb:like pro pokročilé – jak zjišťovat informace o počtech like/share). Pro příznivce Twitteru a Tweet buttonku zkuste Návod: Twitter Tweet Button – jak na něj.