Twitter zablokoval aplikace UberTwitter, Twidroyd a UberCurrent

Twitter zablokoval přístup řadě populárních aplikací pro přístup k Twitteru, mezi nimi všem aplikacím od UberMedia. Zdůvodnil to “porušováním pravidel užívání a obchodních známek v řadě případů”.

UberMedia přejmenovala UberTwitter na UberSocial v reakci na požadavek Twitteru, aby upustili od užívání slova Twitter v názvu a poskytla následující vyjádření:

STATEMENT FROM UBERMEDIA REGARDING TWITTER’S SUSPENSION OF SERVICE TO UBERTWITTER, TWIDROYD AND UBERCURRENT

PASADENA, CA – February 18, 2011 – Early Friday morning, Twitter shut off access to its service by several of our Twitter client applications:  UberTwitter, Twidroyd, and UberCurrent.  Twitter then notified us that they believed we were in violation of several provisions of their terms of service.

We were immediately in touch with Twitter, and the changes they asked us to make were very small.  As a result, we have completed the changes, and new apps are currently being posted to their respective stores.  Twitter has assured us that as soon as those changes were complete, they would reactivate our applications.

Twitter also asked us to modify the name of UberTwitter.  We began a process of changing the name three weeks ago by polling our users, and we’ve decided based on their input to change the product name to UberSocial, which we completed today.

To our millions of loyal users, we appreciate your patience during this temporary period.  We look forward to continuing our innovations on the Twitter platform.

Jakým způsobem aplikace UberMedia porušovaly pravidla užívání Twitteru zůstává nejasné, ale zpravidla jde o nadměrné využívání API – komentář Twitter zmiňuje problémy s přímými zprávami (DM) přesahujícími 140 znaků a porušování práva na ochranu obchodních známek. Více závažná je ale zmínka o “změnách obsahu tweetů uživatelů za účelem zisku” – což by napovídalo tomu, že uživatelé těchto aplikací byly zneužívání pro rozesílání reklamy (aktivita zakázána v rámci Pravidel užívání).

Aplikace od UberMedia používají pro přístup k Twitteru miliony uživatelů – zablokování přístup se tak dotklo i uživatelů UberTwitter na Blackberry a uživatelů Twidroyd na Androidu.