Nokia se spojila s Microsoftem a k ambicióznímu projektu mobilního operačního systému pro telefony i tablety se otočila zády. Intel hledá nové partnery a věří, že operátoři potřebují “třetí ekosystém”.

Paul Otellini, CEO společnosti Intel, analytikům sdělil, že Nokia opustila MeeGo poté, co Microsoft nabídl “neuvěřitelné”  množství peněz. Pod Otelliniho Stephen Eloph dostal “neuvěřitelné nabídky” od Google i Microsoftu.

Neudělal bych toto rozhodnutí, pravděpodobně bych šel do Androidu, kdybych byl on“, řekl Otellini. “MeeGo by byla nejlepší strategie, ale on došel k tomu, že si to nemůže dovolit,” cituje Reuters Otteliniho.

Otellini kritizuje rozhodnutí Nokia hlavně s ohledu na obtížnost, kterou Nokia bude mít s odlišením se. A pro MeeGo chce nají nového partnery. Operátoři, podle něj, chtějí třetí ekosystém, otevřený ekosystém.

MeeGo, na Linuxu založený open source mobilní operační systém, vznikl spojením aktivit Intelu a Nokia v oblasti mobilních operačních systém – Moblin od Intelu a Maemo (použité v Nokia N900) od Nokie se staly základem pro nový mobilní operační systém, který měl být použitelný na telefonech, stejně jako na tabletech. A v praxi i na jakýchkoliv dalších zařízeních.

MeeGo na mobilním telefonu

Existence MeeGo byla poprvé oznámen v únoru 2010 na společné tiskové konferenci Intelu a Nokia. O rok později se vývoj MeeGo dostal do slepé uličky poté, co se Nokia vydala cestou spolupráce s Microsoftem. MeeGo přitom mělo být právě původní reakcí na skutečnost, že Microsoft nenabízí dostatečnou podporu pro Atom procesory ve Windows.