Seznamka stáhla až MILIÓN profilů z Facebooku, bez vědomí lidí

Porušení soukromí, stáhnout něčí údaje a fotky a vytvořit mu profil na seznamovacím webu. Porušování Pravidel užívání Facebooku. Pro tvůrce www.lovely-faces.com jde o umění. Pro uživatele poučení. Soukromí neexistuje.

Facebook se stal zlatým dolem krádeží identit a seznamování, bohužel bez vědomí uživatelů,“ upozorňuje Paolo Cirio a Alessandro Ludovic, dvojice stojící za www.lovely-faces.com. „Pokud si začneme pohrávat s koncepty krádeže identity a seznamování, měli bychom být schopni odkrýt jak křehká může být virtuální identita daná do proprietární platformy„.

Facebooku se vykradení údajů a fotografií stovek tisíc lidí nelíbí a upozorňuje, že jde o porušování Podmínek užívání. A pochopitelně dodává, že jako v řadě předchozích případů, i zde podniknou „agresivní právní kroky“ (viz též Je monitoring Facebooku v souladu s Pravidly užívání? a Automated Data Collection Terms).

Dvojice „umělců“ slibuje, že pokud někdo „nebude chtít“ aby jeho profil na www.lovely-faces.com byl, tak si může zažádat a oni ho odstraní. A dušují se, že www.lovely-faxes.com je žert. A to dokonce třetí v pořadí. První dva mířily na Google a Amazon. Na Google míří Google Will Eat Itself – gwei.org/index.php – jakési perpetuum mobile, které vytváří příjmy skrz inzerci na Google a ty poté využívá pro nákup akcií Google.

Kdo je Paolo Cirio

V roce 2006 Paolo Cirio hacknul Amazon.com a získané e-knihy šířil zdarma. Projekt nazval Amazon Noir

V roce 2007 rozšířil tisíce falešných citací nejznámějších osob historie s pomocí webu s pomíchanými citacemi

V roce 2009 vytvořil klonovanou identitu rsuského špióna na sociálních sítích

V roce 2010 vytvořil a propagoval firmu, která zneužívá zvýšení úrovně mořské hladiny v New Yorku. Zároveň s tím vytvořl fiktivní osoby, které bojují pro změnu vnímání klimatických změn

Z popisu „žertíků“ za kterými Paolo Cirio stojí, je vám asi už jasné, že jde opravdu o „umělecký“ počin – který ovšem opravdu velmi věrně ukazuje, jakým způsobem se může sociální síť obrátit proti svým uživatelům.

A mimo jiné ukazuje v praxi i to, co už minimálně dva roky probíhá – několik sociálních sítí vzniklo kopírováním informací o lidech z Facebooku – ty byly buď použity pro zakládání profilů nebo jako materiál pro spam, který zval uživavatele do „nové sociální sítě“ a ukazoval mu, kolik jeho přátel tam už je. V praxi můžete to můžete vidět například v Badoo pokračuje ve spamu a snaze získat nové uživatele a používá stále Facebook fotografie i přátele

Zábavné na celé situaci je ale i to, že Zuckeberg, zakladatel a šéf Facebooku, původně vytvořil Facebook tak, že sesbíral fotografia a jména spolužáků ze školních serverů. A použil je k vytvoření prvního Facebooku, tehdy se ještě jmenujícího FaceMash. Nesloužil jako sociální síť, ale umožňoval hlasovat, kdo ze spolužáků lépe vypadá.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s