Seznamka stáhla až MILIÓN profilů z Facebooku, bez vědomí lidí

Porušení soukromí, stáhnout něčí údaje a fotky a vytvořit mu profil na seznamovacím webu. Porušování Pravidel užívání Facebooku. Pro tvůrce www.lovely-faces.com jde o umění. Pro uživatele poučení. Soukromí neexistuje.

Facebook se stal zlatým dolem krádeží identit a seznamování, bohužel bez vědomí uživatelů,” upozorňuje Paolo Cirio a Alessandro Ludovic, dvojice stojící za www.lovely-faces.com. “Pokud si začneme pohrávat s koncepty krádeže identity a seznamování, měli bychom být schopni odkrýt jak křehká může být virtuální identita daná do proprietární platformy“.

Facebooku se vykradení údajů a fotografií stovek tisíc lidí nelíbí a upozorňuje, že jde o porušování Podmínek užívání. A pochopitelně dodává, že jako v řadě předchozích případů, i zde podniknou “agresivní právní kroky” (viz též Je monitoring Facebooku v souladu s Pravidly užívání? a Automated Data Collection Terms).

Dvojice “umělců” slibuje, že pokud někdo “nebude chtít” aby jeho profil na www.lovely-faces.com byl, tak si může zažádat a oni ho odstraní. A dušují se, že www.lovely-faxes.com je žert. A to dokonce třetí v pořadí. První dva mířily na Google a Amazon. Na Google míří Google Will Eat Itself – gwei.org/index.php – jakési perpetuum mobile, které vytváří příjmy skrz inzerci na Google a ty poté využívá pro nákup akcií Google.

Kdo je Paolo Cirio

V roce 2006 Paolo Cirio hacknul Amazon.com a získané e-knihy šířil zdarma. Projekt nazval Amazon Noir

V roce 2007 rozšířil tisíce falešných citací nejznámějších osob historie s pomocí webu s pomíchanými citacemi

V roce 2009 vytvořil klonovanou identitu rsuského špióna na sociálních sítích

V roce 2010 vytvořil a propagoval firmu, která zneužívá zvýšení úrovně mořské hladiny v New Yorku. Zároveň s tím vytvořl fiktivní osoby, které bojují pro změnu vnímání klimatických změn

Z popisu “žertíků” za kterými Paolo Cirio stojí, je vám asi už jasné, že jde opravdu o “umělecký” počin – který ovšem opravdu velmi věrně ukazuje, jakým způsobem se může sociální síť obrátit proti svým uživatelům.

A mimo jiné ukazuje v praxi i to, co už minimálně dva roky probíhá – několik sociálních sítí vzniklo kopírováním informací o lidech z Facebooku – ty byly buď použity pro zakládání profilů nebo jako materiál pro spam, který zval uživavatele do “nové sociální sítě” a ukazoval mu, kolik jeho přátel tam už je. V praxi můžete to můžete vidět například v Badoo pokračuje ve spamu a snaze získat nové uživatele a používá stále Facebook fotografie i přátele

Zábavné na celé situaci je ale i to, že Zuckeberg, zakladatel a šéf Facebooku, původně vytvořil Facebook tak, že sesbíral fotografia a jména spolužáků ze školních serverů. A použil je k vytvoření prvního Facebooku, tehdy se ještě jmenujícího FaceMash. Nesloužil jako sociální síť, ale umožňoval hlasovat, kdo ze spolužáků lépe vypadá.