Vykradl Google kód z Javy nebo nevykradl?

Florian Mueller minulý týden přinesl “důkazy” toho, že Google skutečně měl (pro Android operační systém) použít kód z Javy, který není volně dostupný. Jak se ale ukazuje, není vše tak jednoznačné, jak Mueller tvrdí.

Jak možná víte, Oracle žaluje Google a chce zničit Android platformu. Viní jej z porušování práv k duševnímu vlastnictví týkajícího se Javy. Oracle pohltilo Sun Microsystems a tím i Javu – podle Oracle Android soupeří s Javou jako “softwarová platforma operačního systému pro mobilní telefony a ostatní mobilní zařízení “.

Android použil Javu pro vytvoření frameworku, ve kterém běží Android aplikace – a právě tím (a Android SDK) by měl Google porušovat práva k duševnímu vlastnictví. V rámci žaloby nechybí ani obvinění z toho, že Google o patentech věděl, poté co najal několik lidí z původního týmu Javy.

Florian Mueller v New evidence supports Oracle’s case against Google ukazuje příklady, podle kterých je prý zřejmé, že Google kód z Javy použil. A část z použitého kódu prý dokonce přelicencoval v rámci Apache licenčního schématu.

S jeho tvrzením nicméně nesouhlasí některé další zdroje. Oops: No copied Java code or weapons of mass destruction found in Android reaguje na jednoznačnost tvrzení serveru Engadget (ten prohlásil, že “Google zkopíroval kód z Javy od Oracle, přidal novou licenci a zveřejnil ho“) – Ed Burnette došel k opačnému závěru než Florian Mueller. Upozorňuje na to, že zmiňované “důkazy” se v prvním případě nacházejí v uživatelské testovací části kódu a v případě druhém je kód přítomen v úložišti, ale není součástí Androidu.

Mueller na zpochybnění jeho zjištění reagoval v Android device makers distribute Oracle code online (Motorola, LG, Samsung). Upozorňuje zde na možné případy, kdy samotní výrobci telefonů s operačním systémem Android šířili kód od Oracle. V textu nicméně zmiňuje, že “nebyl schopen” ověřit, zda tito výrobci skutečně kód zahrnuli do svých telefonů.

Odpověď na otázku z titulku, tedy zda Google vykradl kód z Javy či nikoliv, zjevně není jednoduchá. Jedno je ale jisté, Oracle žalobu chce dovést k vítězství. A úměrně popularitě Androidu na tom získat.