BBC omezuje rozpočet pro online aktivity, propustí 360 lidí

BBC Online výrazně zhubne. Bude mít o čtvrtinu nižší rozpočet, zruší 360 pozic a další změny jsou na cestě. Vše součástí plánu “Putting Quality First”, neboli “Kvalitu na první místo”

BBC’s Big Online Cuts: Full Details Announcement by se mělo stát povinným čtením pro vedení českých i zahraničních médií. BBC, dlouhodobě kritizované za příliš široké online (digitální) aktivity, přistupuje ke škrtům. Vedle omezení rozpočtu (o 25%, ze 137 milionů liber na 103 milionů v roce 2013/2014), snížení počtu pozic (360 mínus v následujících dvou letech) se v informacích o plánovaných změnách objevuje řada dalších zajímavých kroků.

  • Závazek informovat dvakrát do roka o plánech
  • Zdvojnásobit počet odkazů na vnější weby v roce 2013/14
  • Snížit na polovinu počet domén (dnes jich má zhruba 400)
  • Náhrada většiny programových webů s automaticky produkovaným obsahem
  • Odstranění obsahu lokálních webů, který není zpravodajský
  • Méně zpravodajských blogů

BBC Online se v rámci nové strategie rozdělí na deset produktů – zpravodajství, sport, počasí, CBeebies (zábava a vzdělávání pro děti do 6 let), CBBC (pořady pro děti), Znalosti a výuka, Rádio a hudba, TV a iPlayer, Domácí stránka a vyhledávání. Sdílet budou technické možnosti, konzistentní design, navigaci a licenční možnosti. Obsah budou poskytovat jak pro počítače, tak pro mobilní telefony, tablety a interaktivní televize.

Omezení se dotkne i komunitních a sociálních služeb, včetně toho, že BBC zdůrazňuje, že nespustí vlastní sociální síť. Upustí i od poskytování úzce zaměřeného zpravodajství pro specifické cílové skupiny či budování encyklopedií. iPlayer, platforma pro video, se nestane agregátorem video-on-demand nabídky.