Hardware a software pro natáčení podcastů (work in progress, přidejte další tipy prosím)

Před pár dny jsem se na mých sociálních sítích ptal na tipy na hardware pro natáčení webcastů a dělání seminářů/webinářů na dálku.  Sešlo se mi pár pěkných tipů, takže je zatím dám sem pro další doplňování a pro další lidí co hledají něco podobného – později z toho bude určitě tip na @365tipů kde to ale vyžaduje praktické zkušenosti s konkrétními věcmi.

TIP: Jak poslouchat podcasty? A co to vlastně ty podcasty jsou? je tip na @365tipů kde najdete software pro poslouchání podcastů. Tím se tedy zde zabývat nebudu.

Kamera

☑ Logitech Pro Stream Webcam C922 PRO (případně C920) je HD USB kamera i s mikrofony na počítač nebo na stůl (v dodávce je stojánek). Ideální pro telefonování, konference, ale samostatně použitelné i jako kamera pro webcasty a vše další – kvalitu na to má dostatečnou. Pro webcasty/semináře je lepší si ale pořídit extra mikrofon. Proto viz dále.

Sluchátka

Studiová sluchátka Superlux HD-662 (940 Kč) protože je vždy dobré mít možnost něco nerušené a kvalitně poslouchat.

☑ Případně Audio-Technica ATH-M40x sluchátka. Ty doplňují proto, že už někdo od vánoc mám pro celodenní poslouchání. A jsou super. Jsou případně i skládací, takže je lze brát snadno s sebou.

TIP: Nákupní rádce: Mám koupit USB mikrofon nebo sluchátka s mikrofonem?

Mikrofon

Rode AI-1 Complete Studio Kit (7 690 Kč) studiový mikrofon

Rode SC6-L Mobile Interview Kit (3 990 Kč) sada pro rozhovory na cestách, dvojice mikrofonů (připnutelných na člověka), ready pro iPhone, včetně breakout boxu (co má i sluchátkový výstup). Samotný SC6-L box je koupitelný (ta rozdvojovací krabička) a samozřejmě použitelný s jakýmikoliv dalšími mikrofony.

☑ Rode SmartLav+ (1 790Kč)  klopový mikrofon. Většinou bez problémů použitelný s telefonem či tabletem, pokud ho budete chtít připojit k počítači či notebooku tak je nutná TRRS redukce na TRS (RODE SC3 TRRS na TRS)

Trust GXT 232 Mantis Streaming Microphone (979 Kč) USB mikrofon s trojnožkou, ideálně tedy pro  umístění na stůl.  Rozměry 50 x 35 x  150 (š x v x h), tedy o něco málo menší než Rode NT-USB.

☑ Rode NT-USB (4 690 Kč) mikrofon se stojánkem i štítem.  Ale pozor, tohle je opravdu velká potvora.  Rozměr 62 x 184 x 50

RODE NT-USB Mini (3 209 Kč) pokud chcete “tentýž” Rode, ale mírně menší.  54 x 142 x 89.

Rode HS2-B Large (6 590 Kč) – náhlavní mikrofon.

Audio-Technica AT2020USB+ (135 Euro) kondenzátorový mikrofon.

Saramonic Blink 500 B5 USB-C  (5 990 Kč) vypadá jako dost dobrá bezdrátová možnost – stanici s USB-C. V ceně (není malá) je i klopový mikrofon, ale připojit můžete vlastní. Saramonic má víc variant podle konektoru (včetně například Lightning) a tají variantu s dvojicí vysílačů

POZOR:  Zatím s výše uvedeným věcmi (až na Logitech kameru a Audio-Technica sluchátka) nemám žádné zkušenosti (dva označené mikrofony čekají na zkoumání, koupil jsem je na počátku dubna 2020), jsou to doporučení od lidí co mají a některé z těch věcí se i dost často opakují od různých lidí. Takže pokud máte nějaké další nápady nebo doplnění pro výše uvedení, tak dejte vědět – daniel@pooh.cz, Facebook (spíš ne, Messenger je nepoužitelný), Twitter @medvidekpu.

Software pro natáčení interview podcastů

Zencastr je dobrý pro natáčení podcastů, můžete single ale nejlepší je to pro interview (dva a více lidí).  Ve zdarma dostupné podobě byl omezen na dva hosty a 8 hodin měsíčně (koronavirová cena toto změnila v obou případech na neomezeno).  Jinak 20 USD měsíčně kde je ale i další funkčnost.  Umí samozřejmě jen audio, video ne.  Neumí střih ani nic dalšího.

K Zencastr pár drobnosti – používejte ho v Chrome a přidejte si zencastr.com do bookmarků, na home obrazovku a povolte webu posílat upozornění. Po ukončení nahrávání se MP4 nahraje do cloudu pokud jste si ho připojili – neděste se, může trvat i desítky sekund, než ho v cloudu uvidíte.  A hodí se pro počítač, na mobilu to můžete samozřejmě zkusit, ale beží to v prohlížeči.

Další alternativy (tedy pro natáčení interview jako podcast : Ringr (má mobilní appky), Cleanfeed, ClearCast, Cast (umí střih i zveřejnění), Soundtrap  (patří Spotify, umí i video i střih), použít se dá i Zoom

Pokud budete chtít pro natáčení použít Skype (a totéž můžete použít pro Zoomú, tak potřebujete něco pro nahrávání zvuku ze Skype – ecamm Call Recorder (MAC), Pamela (Windows) nebo univerzální Loopback (MAC) nebo Total Recorder (Windows)

Software pro natáčení podcastů

Sescript je pro nahrávání podcastů, střih, přepis (česky bohužel nikoliv), audio i video. Zdarma pouze trial (3 hodiny), jinak od 10 USD měsíčně.

Software pro střih podcastů

Logic Pro se bude líbit těm co znají GarageBand.  Ma i doplněk pro mobily – Logic Remote App.  Stojí ale 200 USD.

Adobe Audition (původní Cool Edit Pro) patří do Adobe Creative Cloud suite. Dá se pořídit samostatně za 20 USD měsíčně.

Audacity je dostupná zdarma, multiplatformní a asi jedna z nejlepší voleb pokud nechcete platit.

Další možnosti – Journalist (95 USD za základní verzi), Alitu (umí různě vylepšovat a i zveřejnit na některé ze služeb pro podcasty)

TIP: Jaké jsou alternativy pro Adobe Audition? V čem řešit střih zvuku? Množství dalších možností, včetně letitých klasických věcí

Služby pro umístění podcastů

Buzzsprout