Proč nemůžeme srovnávat počet úmrtí na coronavirus s počty úmrtí na chřipku (ani jiné nemoci).

Na sociálních sítích čerstvě koluje následující “přehled” počtu úmrtí od 1.1.2020 “do dneška” – míněno za první čtvrtletí 2020.  Není to nic nového, snahy zlehčovat COVID-19 jsou tu od samého počátku a právě “nízký” počet úmrtí vůči úmrtím na chřipku je nejčastější nástroj. Řada podobných nápadů má kořeny v záměrných dezinformačních aktivitách a padá na úrodnou půdu lidí co moc nepočítají a nepřemýšlení. Problém totiž je, že tohle srovnávat nelze.

Nevíme kolik lidí umře na coronavirus v roce 2020. Pokud jich je 42 345 za první tři měsíce, tak jich zcela jistě nebude čtyřikrát tolik za rok. Reálné dokonce ani nevím, kolik lidí skutečně za první tři měsíce zemřelo – Čína si čísla výrazně ponížila (možná až několikanásobně) a totéž dělají i další země.

EUi1BwGX0AA8huP.jpg

Srovnání ve výše uvedené tabulce má ale těch nedostatků víc. Ně některé nemocnice se umírá jen v určité části roku, takže vzít roční číslo a vydělit čtyřmi je zavádějící.  Chybná úvaha je ale i v další zásadní věci – koronavirová úmrtí jsou další mrtví lidé 

Mírný problém je i v tom, že všechna ta čísla jsou odhady. My opravdu nevíme kolik lidí ročně umře na chřipku – nerozlišuje se to, netestuje, neeviduje nijak přesně. Totéž s řadou dalších výše uvedených případů.

Hlavní problém je ale v tom, že nevíme kolik jich bude za rok. Podívejte se na následující graf.

2020-04-02 19_42_07-Window.png

Vzestup počtu mrtvých není lineární. Je logaritmický a může tomu tak být velmi dlouho. Možná ne celý rok, ale až coronavirus dorazí do Afriky a řady zemí bez péče i řádu, tak bude umírat daleko více lidí než v zemích nerozvojových. Zda zpomalení v dalších měsících bude výrazné či nikoliv neví nikdo – proto nelze číslo za první tři měsíce násobit čtyřmi.

Nevíme ani kdy vlastně dorazí vakcína a léčba, která by opravdu fungovala. Nevíme nakonec ani zda ti co už koronavirus měli jsou imunní (případně jak dlouho) – na chřipku nakonec taky nezískáte imunitu. Nejasno je i nakolik růst ovlivňuje social-distancing, karantény, zavřené obchody i firmy.

Možná víc mrtvých na koronavirus než zemře i bez epidemie

Spočítat kolik by to mohlo být na konci roku 2020 (abychom mohli použít výše uvedená srovnání) je prozatím obtížné – logaritmický růst se má teoreticky postupně zpomalovat, ale jak a jak dlouho nikdo neví jen pro USA jsou odhady od 200 tisíc do 1.7 milionu mrtvých (zdroj) – v sezóna 2018-2019 tam na chřipku umřelo 34 157 lidí.  Ještě si chcete povídat něco o tom, že koronavirus je jenom lehčí chřipka?

Celosvětově se dokonce hovoří o 50 milionech mrtvých. V té tabulce nahoře je nejvyšší počet úmrtí za čtvrtletí 2.7 milionů, celkem tedy něco přes 10 milionů ročně.  Mimochodem běžný počet lidí umírajících každý rok je někde mezi 50 až 60 miliony. A to jak na nemoci, tak přirozeně.

Každopádně, ten předchozí odstavec berte s rezervou – byla to projekce pro případ, že se COVID-19 nepodaří udržet pod kontrolou a někdy na počátku března, takže ještě více bez směrodatných dat než máme teď.

Střízlivější odhad? 11 milionů mrtvých, 18 krát víc než Chřipka

Chcete-li to ještě jinak tak: Based on the WHO’s most recent mortality rate of 3.4%, the COVID-19 outbreak is shaping up to be at least 34 times deadlier than the flu . Tohle vzniklo v době, kdy koronavirus měl smrtnost odhadovanou na 3.4. Dnes už to tak není, hovoří se o 1.8 procenta (a liší se to podle země a je to stále nejisté). Ale i při 1.8 procenta je to stále osmnáctkrát větší smrtnost než u chřipky. Ta má totiž smrtnost 0.1 procenta.  Což je mimochodem oněch 290 až 650 tisíc lidí ročně (neví se to přesně, ale to jsme probrali výše). Takže 18 krát tolik je to 11 700 000 lidí.

To podstatné na konec. Nešiřte ten hloupý obrázek, nesrovnávejte smrtnost u různých příčin. Nic víc, nic míň.

PS: Pokud přemýšlíte proč tohle sepisuju? Prostě si dělám jedno z mnoha opakovaných mentálních cvičení a vyhledávání informací.  Pomáhají mi nepropadat panice.