Nejčastější lživé informace o COVID-19. Koronavirus fake news v příkladech

Koronavirová pandémie je už středem zájmu tvůrců fake news a dezinformací.  Využívá se i pro řadu věcí, pro které dříve sloužily jiné věci. Dezinformační zdroje už dodaly návody i obrázky tisícům “českých” trolů na sociálních sítí a klasicky jim pomáhají deseti tisíce lidí.  Pokusím se v tomto blogpostu soustředit krátké charakteristiky lží, výmyslů a fake news okolo coronaviru. Pokud narazíte na něco dalšího, dejte vědět ať mohu doplnit.

Koronavirus je biologická zbraň uniklá z laboratoří v Číně. Případně do Číny záměrně nasazená USA. Slouží jako útok či snad dokonce má za cíl snížit populaci Země.

K vyvrácení nesmyslů o laboratorním původu viz

2020-03-19 08_48_28-(89) fake koronavirus – Facebook Vyhledávání.png

Obdoba předchozího je tvrzení, že coronavirus je zásah Boha často doplňovaný nesmysly spadajícími do rasové nadřazenosti a xenofobie.

Ještě absurdnější jsou tvrzení,že koronavirus je fake, že neexistuje. Velmi často doprovázené tím, že jde o plán na převzetí kontroly nad lidstvem, omezení svobod, nástup totality.

TIP: V Přehled lžimédií. Propaganda, fake news, lži, výmysly na Internetu najdete přehled lži médií působících v Česku.  Řada z nich se usilovně věnuje šíření dezinformací ohledně koronaviru

Zpochybňovány jsou i testy na koronavirus pro podporu předchozího schématu.

Pandémie koronaviru je zpochybňována srovnáním s klasickou chřipkou (nakonec i náš ministr zdravotnictví to dělal v médiích). Tvrzení jako koronavirus je prostě chřipka nebo nachlazení.

2020-03-19 08_40_14-(89) fake koronavirus – Facebook Vyhledávání.png

2020-03-19 08_56_27-(89) koronavirus islamizace – Facebook Vyhledávání.png

Původcem i cestou šíření koronaviru má být dokonce i 5G.  Viz 5G nezpůsobilo koronavirus. Jen je to vítané téma pro šiřitele konspirací a dezinformací.

Jak vypadá jeden velmi dlouhý a propracovaný hoax týkající se koronaviru najdete v HOAX týkající se koronaviru. Některé nebezpečné hlouposti. Včetně rady ze které se spíš po….te.

Zpochybňování čísel o tom kolik lidí je nakažených, kolik je mrtvých, tvrzení o tom že čísla jsou záměrně manipulována a snižována.

2020-03-19 08_26_48-Tweet _ Twitter.png

Koronavirus slouží i jako nástroj pro útok na politiky. “Česká” trolosféra už naplno používá pandémii na útoky pro Merkelové a plynule navázala na uprchlíky. Ty v tom ostatně také používá. Cílem je samozřejmě i EU, kterou je potřeba za každou cenu zlikvidovat.

2020-03-19 08_53_43-(89) fake koronavirus – Facebook Vyhledávání.png

Koronavirus má být cesta jak islamizovat Evropu.  Povinnost nosit roušky má být cesta jak nás navyknout na burky.

Patří sem ale i posedlost čísly a vytváření grafů a předpovědí ve snaze ukazovat co se děje aniž by toto bylo jakkoliv založené na znalostech ale zato na nepřesných číslech.

2020-03-19 08_43_18-(89) fake koronavirus – Facebook Vyhledávání.png

Tvrzení o tom, že vakcína bude už brzy nebo snad dokonce že vakcína je už dostupná, ale je záměrně zadržována.

Šíření nesmyslných až životu nebezpečných doporučení jak se chovat či zdravotních doporučení jak COVID-19 léčit či jak se chovat.

Mezi fake news patří i šíření nesmyslů o tom, že většina hospitalizovaných s koronavirem brala Ibuprofen.  A že Ibuprofem posiluje šíření koronaviru. Často se tato tvrzení spojují se jmény lékařů – ti buď neexistují, nebo nikdy nic takového neřekli.  Využívána je i France, která ve skutečnosti tenhle výmysl uváděla na pravou míru.

Koronavirus zneužívají i počítačové viry, malware a adware. Včetně kryptovirů. Objevily se stovky fake webů informujících o koronaviru včetně fake e-shopů s rouškami a dalšími pomůckami.

2020-03-19 08_57_30-(89) koronavirus islamizace – Facebook Vyhledávání.png

Objevují se i lži o zemích zadržujících zásilky zdravotnického zboží.-V Česku se to objevilo o Německu zadržujícím roušky a dezinfekce.  Hodí se to pro fake news weby jako starý známý Gatestone Institute.

TIP: Povedený přehled fake news o koronaviru najdete v Epidemie koronaviru – zmapování přelivu ruských dezinformací do českého kyberprostoru

2020-03-19 08_45_53-(89) fake koronavirus – Facebook Vyhledávání.png

Některé z konstrukcí k nalezení na sociálních sítích jsou až neuvěřitelné. Jako následující kombinace zcela nesouvisejících věcí.

2020-03-19 08_50_57-(89) fake koronavirus – Facebook Vyhledávání.png

Narazili jste na něco co není uvedeno? Ozvěte se, ať můžu doplnit

PS: Každý z vás může pomoci. Sdílejte články vyvracející fake news. Děje se to hrozně málo, zatímco skutečně fake news jsou běžně masově sdílené. Tak šup, sdílejte.