Omezení cestování nezastaví koronavirus.

Na počátku epidemie pomohla karanténa čínského Wuhanu získáním času pro další země, ale koronavirus nezastavila. To je vcelku jasné i z prostého pozorování vývoje v podobě dostupné v médiích.  Další omezování ale šíření viru nezastaví.

Model studující šířeni koronaviru s využitím všech dostupných dat zveřejněný v Science (The effect of travel restrictions on the spread of the 2019 novel coronavirus (COVID-19) outbreak) upozorňuje (na základě množství všech možných scénářů) na to, že zásadní omezení cestování po světě na šíření koronaviru má a bude mít minimální vliv.

Karanténa uvalená na Wuhan pozdržela šíření jenom zhruba o týden a případy co se mezitím vyskytly v dalších čínských městech se postaraly o další rozšíření.  WHO dokonce uvádí, že toto opatření zpomalilo šíření jenom o dva až tři dny.  Už tehdy WHO také nedoporučovalo omezit cestování.

V okamžiku kdy je virus přítomen prakticky napříč celým světem žádná omezení cest na šíření vliv mít nebudou.

_111166352_globalmapfinal_6mar_v2-nc.png

Výše uvedenou studii si prostudujte, včetně velmi užitečných vizualizací.  Další užitečný materiál pro studium najdete v Coronavirus maps and charts: A visual guide to the outbreak (pochází z něj i výše uvedená vizualizace)

Via Continued travel bans aren’t going to stop spread of the new coronavirus