Virální video o kočkách reagujících na kočičí obličejový filtr na Snapchatu ukazuje jen jak lidé ochotně věří hloupostem.

Těžko se tomu dalo vyhnout. Sociální sítě zaplavuje video na kterém kočky mají reagovat na kočičí obličejový filtr ze Snapchatu.  Jenže, má to jeden háček. Kočky na nic nereagují, chovají se stejně jako kdyby je vlastníci drželi v náručí a na mobilu bylo cokoliv jiného.

Není to ani důkaz toho, že kočky procházejí tzv. “zrcadlovým testem”. Ve skutečnosti je to důkaz jediné věci – že lidé ochotně věří hloupostem a ještě ochotnější je sdílejí bez ověření dál.

https://twitter.com/i/status/1203908356706054145

Přitom je velmi snadné si dohledat jak to vlastně je. Třeba tím že si přečtete The Snapchat cat filter shows how little we know about cat cognition. K čemuž nutno dodat, že je to velmi zajímavé čtení. Třeba i v tom, že se dozvíte, že kočky prakticky nikdy nespolupracují, pokud s nimi chcete něco řešit 🙂

Zrcadlový test sebeuvědomění (mirrot test) je také jedna z velmi zajímavých věcí – vyvinut bylo v roce 1970 a slouží k otestování toho, zda zvířata “sama sebe” dokáží poznat v zrcadle.

Mezitím se i YouTube plní záplavou videí na stejné téma. Prostě společenská poptávka je společenská poptávka.