Hoax: Indická květina Mahameru co kvete jednou za 400 let.

Po českých sociálních sítích právě pobíhá hoax. Je letitý, známý a mnohokrát vyvrácený. V aktuální podobě se v něm květina Mahamera má jmenovat Mahameru (asi jenom překlep) ale zůstávají dva nesmysly.

2019-11-03 09_44_09-(2) jana češkova on Twitter_ _Jedná se o květ Mahamera, který kvete jednou za 40.png
Pod tímto tweetem je mimochodem opakovaně upozorněno, že jde o hoax. Uvedení na pravou míru se ale nekoná ani po několika dnech od uveřejnění. Natož aby byl výmysl smazán. Takže to stále retweetují další a další lidé.

 

Především na obrázku vůbec není Mahameru ale kaktus Saguaro. V původní podobě  je za Mahameru Pushpam navíc vydávána květina co roste někde jinde a jmenuje se  Carnegiea gigantea. Viz Mahameru Pushpam Rare Himalayan Flower Blooms Once in 400 Years: Fact Check či  starý známý Snopes a Is This a Pagoda Flower That Only Blooms Once Every 400 Years?

Nesmysl pochopitelně je i ona informace o kvetení jednou za 400 let.

TIP: Jak poznat, že ta zpráva, obrázek či informace je prostě hoax, podvod či čistá lež? je užitečný přehled cest jak ověřovat informaci. V tomto případě stačilo vyhledat předmětný obrázek na Internetu nebo napsat do vyhledávač název květiny