Daň z odkazů odložena. Jedenáct států hlasovalo proti. Bohužel to ale není konec pro #article11 ani #article13

Je to nadějné a může to znamenat, že Článek 11 i Článek 13 nakonec v Evropské Unii schváleny nebudou.  Evropská Unie se nedokázala shodnout na konkrétních textech a jedenáct států bylo proti. Záslužný čin, nutno dodat. Viz Julia Reda a Copyright negotiations hit a brick wall in Council

Nedělejme si iluze, že by snad Česká republika byla mezi těmi nesouhlasícími. Něměcko, Belgie, Nizozemí, Finsko a Slovinsko (proti i dříve) a nově Itálie, Polsko, Švédsko, Chorvatsko. Lucembursko a Portugalsko. Docela dost na to, aby bylo jasné jak nebezpečné nápady má Evropská Unie a jak je tahle legislativa vytvořená lobbingem nevhodná. Nakonec se negativně staví i ti, pro které by vlastně měla být prospěšný.

Zcela oprávněné EFF označuje i tento nový “kompromisní” (sic) návrh za vrak (Article 13 and 11 Update: Even The Compromises are Compromised In This Copyright Trainwreck).

Proti je pochopitelně Google (Přístup k informacím a kreativnímu obsahu na internetu je prospěšný pro všechny) ačkoliv by to byl právě on (a další technologičtí giganti) kdo by na všem nejvíce vydělal.

TIP:  Poznámky k Article 13 a Article 11. Cenzura a zpoplatnění odkazování shrnuje situaci v červnu 2018. Po tehdejší prvním zásadním neúspěchu se EU pokoušela půl roku o nalezení kompromisních návrhů. Neúspěšně nejenom s ohledem na neschvální.

Doporučím k přečtení Cory Doctorow: Nové evropské zákony o internetu? O umělce tady vůbec nejde a také rozhovor s šéfem UVDT v Bez nové legislativy hrozí zánik žurnalistické profese. Právě od UVDT bych očekával, že bude opravdu hájit zájmy vydavatel. Místo toho jim úspěšně kope hrob. Zánik hrozí pokud tahle legislativa projde.