Daň z odkazů odložena. Jedenáct států hlasovalo proti. Bohužel to ale není konec pro #article11 ani #article13

Je to nadějné a může to znamenat, že Článek 11 i Článek 13 nakonec v Evropské Unii schváleny nebudou.  Evropská Unie se nedokázala shodnout na konkrétních textech a jedenáct států bylo proti. Záslužný čin, nutno dodat. Viz Julia Reda a Copyright negotiations hit a brick wall in Council

Nedělejme si iluze, že by snad Česká republika byla mezi těmi nesouhlasícími. Něměcko, Belgie, Nizozemí, Finsko a Slovinsko (proti i dříve) a nově Itálie, Polsko, Švédsko, Chorvatsko. Lucembursko a Portugalsko. Docela dost na to, aby bylo jasné jak nebezpečné nápady má Evropská Unie a jak je tahle legislativa vytvořená lobbingem nevhodná. Nakonec se negativně staví i ti, pro které by vlastně měla být prospěšný.

Zcela oprávněné EFF označuje i tento nový „kompromisní“ (sic) návrh za vrak (Article 13 and 11 Update: Even The Compromises are Compromised In This Copyright Trainwreck).

Proti je pochopitelně Google (Přístup k informacím a kreativnímu obsahu na internetu je prospěšný pro všechny) ačkoliv by to byl právě on (a další technologičtí giganti) kdo by na všem nejvíce vydělal.

TIP:  Poznámky k Article 13 a Article 11. Cenzura a zpoplatnění odkazování shrnuje situaci v červnu 2018. Po tehdejší prvním zásadním neúspěchu se EU pokoušela půl roku o nalezení kompromisních návrhů. Neúspěšně nejenom s ohledem na neschvální.

Doporučím k přečtení Cory Doctorow: Nové evropské zákony o internetu? O umělce tady vůbec nejde a také rozhovor s šéfem UVDT v Bez nové legislativy hrozí zánik žurnalistické profese. Právě od UVDT bych očekával, že bude opravdu hájit zájmy vydavatel. Místo toho jim úspěšně kope hrob. Zánik hrozí pokud tahle legislativa projde.

Reklamy