Vyděračský phishing dožadující se zaplacení výkupného v Bitcoinech

Nějak se množí phishing (rhybaření), které tvrdí, že vám něco dostali do počítače, získali vaše soubory, účty na sociálních fotkách a dokonce i prý záběry z kamery na počítači (kterou nemáte) kde masturbujete.

Chtějí za to různě vysokou částku v BTC.  v příkladu zde připojeném máte zaplatit  na 1GL9JtXPRTPetxgiJ8UcgrEECp12spD4tt (pokud byste chtěli sledovat, jestli se jim na to někdo nachytá).

Celé je to trochu zkažené tím, že to je masivní spamová kampaň, takže pokud máte víc adres, tak přijde na všechny – včetně těch, které nepoužíváte a jsou jenom administrativní kontakty pro domény a tak podobně.

2018-09-22 12_36_01-Spam - daniel@justit.cz - JustIT.cz Mail.png

Posílá se to mimochodem z 165.56.53.197, tedy odněkud teoreticky z Afriky, ale jak už to tak bývá, tak to buď nemusí být pravda, nebo to je prostě něco heknutého.

V některých případech je ještě v textu ukázka vámi používaného hesla., které samozřejmě pochází z oné záplavy úniků v letech minulých (viz Jak ověřím, jestli můj e-mail a heslo není v nějakém úniku hesel?).

Na uvedené e-maily samozřejmě nijak nereagovat (ono to ani nejde, když už mají adresu odesilatele jinou než vaši, tak stejně nefunguje). V Google či u Microsoftu nahlásit jako phishing.  Do spamů to samozřejmě padá automaticky.

[17.11.18] O pár měsíců později a maily stále chodí, běžně i několik desítek až stovek denně.

[04.04.19] V Česku jede aktuální vlna tohoto phishingu (před týdnem běžela na Slovensku). Skutečnost je ta, že to nepřestalo nikdy chodit, každý týden dorazí tak aspoň jeden kousek.

TIP: Pokračujte do Jak fungují vyděračské e-maily uvádějící, že mají mé heslo a ovládají můj počítač? Mám nějak reagovat?